Plany zakupu bezzałogowców dla Wojsk Rakietowych i Artylerii

Publikacja: 21.06.2021 12:33

Plany zakupu bezzałogowców dla Wojsk Rakietowych i Artylerii

Foto: Aparat systemu FlyEye. Fot./Grupa WB.

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedurę konsultacji rynkowych związaną z planowanym zakupem bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini i taktycznych krótkiego zasięgu. Zamówienie obejmuje także ich integracją z systemem kierowania ogniem Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, konsultacje zaplanowano na lipiec – wrzesień tego roku. Podmioty zainteresowane udziałem w nich mają czas na przesyłanie zgłoszeń do 30 czerwca.

Czytaj także: Od Topaza do Pilicy. Polska cyfrowa broń na pierwszej linii

Bezzałogowce klasy mini mają cechować się promieniem działania nie mniejszym niż 40 km oraz pułapem nie mniejszym niż 3500 m n.p.m. Minimalny czas lotu aparatu nie może być krótszy niż 2 godziny. Masa startowa nie może być większa niż 12 kg. System ma dysponować możliwością integracji głowicy optoelektronicznej o masie co najmniej 2 kg i być zintegrowany ze systemem kierowania ogniem TOPAZ.

W przypadku BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu, promień działania ustalono na nie mniejszy niż 100 km. Pułap maksymalny nie może być mniejszy niż 5000 m n.p.m., a czas lotu nie krótszy niż 6 godzin. Maksymalna masa startowa nie może przekraczać 100 kg. System ma mieć możliwość zabudowania głowicy optoelektronicznej i stacji radiolokacyjnej o łącznej masie co najmniej 25 kg. Podobnie jak w przypadku BSP klasy mini, ma być zintegrowany z systemem TOPAZ.

Czytaj także: Wojsko zamawia mikrodrony obserwacyjne

W obydwu przypadkach, zainteresowanie udziałem w tych programach mogą być krajowe podmioty. Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem TOPAZ opracowała Grupa WB. Poza produkcją systemu kierowania ogniem ma ona w swojej ofercie bezzałogowy system powietrzny klasy mini Flyeye. Znajduje się on od lat w wyposażeniu SZ RP, w tym trzy zestawy trafiły do Wojsk Rakietowych i Artylerii. W przypadku systemu taktycznego krótkiego zasięgu, rywalizować mogą Grupa WB i Polska Grupa Zbrojeniowa. Nie można także wykluczyć ich współpracy.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego