Kolejne zamówienie na pociski JASSM

Lockheed Martin podpisał zamówienie na kolejną partię lotniczych pocisków manewrujących AGM-158B JASSM-ER. Trafią do arsenałów US Air Force oraz na eksport.

Publikacja: 07.04.2020 08:49

F-16C z podwieszonym pociskiem JASSM-ER z doświadczalnego dywizjonu z bazy Eglin na Florydzie kołuje

F-16C z podwieszonym pociskiem JASSM-ER z doświadczalnego dywizjonu z bazy Eglin na Florydzie kołuje na start do lotu związanego z testami operacyjnymi przed dostawą pocisków tej wersji do Polski. Fot./USAF/1st Lt Savanah Bray.

Foto: F-16C z podwieszonym pociskiem JASSM-ER z doświadczalnego dywizjonu z bazy Eglin na Florydzie kołuje na start do lotu związanego z testami operacyjnymi przed dostawą pocisków tej wersji do Polski. Fot./USAF/1st Lt Savanah Bray.

Umowa ma wartość 818 mln dol. i dotyczy produkcji 790 pocisków AGM-158B JASSM-ER należących do XVII oraz XVIII partii produkcyjnych. Dostawy potrwają do końca października 2024 r. W momencie podpisania uruchomiono pełne finansowanie programu.

Czytaj także: Superpociski JASSM już szachują Kaliningrad

Spośród 790 rakiet 40 ‒ należących do XVII partii produkcyjnej ‒ trafi, za pośrednictwem programu FMS, do nieujawnionego odbiorcy zagranicznego. Wartość tej części zlecenia to 51 mln dol. Prawie na pewno chodzi o Polskę. Jak dotąd tylko nasz kraj uzyskał zgodę na zakup pocisków wersji JASSM-ER.

Podpisane w tej sprawie porozumienie opiewa na 70 bojowych rakiet (wcześnie 40 pocisków w wersji AGM-158A). Zresztą już kilkanaście miesięcy temu pojawiły się informacje, oparte na ogólniedostępnych dokumentach USAF, że pierwsze rakiety JASSM-ER dla Polski mają zostać wyprodukowane w ramach XVII partii produkcyjnej.

Czytaj także: Amerykanie wycofują pociski typu AGM-86C/D CALCM

Dotychczas pociski manewrujące tej wersji dwukrotnie zastosowano w działaniach bojowych. W kwietniu 2018 r. dwa bombowce B-1B Lancer odpaliły łącznie 19 rakiet, które raziły obiekty w Syrii, a w październiku 2019 r. nieokreślona liczba pocisków posłużyła do zniszczenia siedziby przywódcy państwa islamskiego Abu Bakra al-Bagdadiego w Barisza, także na terenie Syrii.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego