Plany zakupu bezzałogowców dla Wojsk Rakietowych i Artylerii

Aparat systemu FlyEye. Fot./Grupa WB.

Inspektorat Uzbrojenia uruchomił procedurę konsultacji rynkowych związaną z planowanym zakupem bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini i taktycznych krótkiego zasięgu. Zamówienie obejmuje także ich integracją z systemem kierowania ogniem Wojsk Rakietowych i Artylerii.

Zgodnie z upublicznionymi informacjami, konsultacje zaplanowano na lipiec – wrzesień tego roku. Podmioty zainteresowane udziałem w nich mają czas na przesyłanie zgłoszeń do 30 czerwca.

Czytaj także: Od Topaza do Pilicy. Polska cyfrowa broń na pierwszej linii

Bezzałogowce klasy mini mają cechować się promieniem działania nie mniejszym niż 40 km oraz pułapem nie mniejszym niż 3500 m n.p.m. Minimalny czas lotu aparatu nie może być krótszy niż 2 godziny. Masa startowa nie może być większa niż 12 kg. System ma dysponować możliwością integracji głowicy optoelektronicznej o masie co najmniej 2 kg i być zintegrowany ze systemem kierowania ogniem TOPAZ.

W przypadku BSP klasy taktycznej krótkiego zasięgu, promień działania ustalono na nie mniejszy niż 100 km. Pułap maksymalny nie może być mniejszy niż 5000 m n.p.m., a czas lotu nie krótszy niż 6 godzin. Maksymalna masa startowa nie może przekraczać 100 kg. System ma mieć możliwość zabudowania głowicy optoelektronicznej i stacji radiolokacyjnej o łącznej masie co najmniej 25 kg. Podobnie jak w przypadku BSP klasy mini, ma być zintegrowany z systemem TOPAZ.

Czytaj także: Wojsko zamawia mikrodrony obserwacyjne

W obydwu przypadkach, zainteresowanie udziałem w tych programach mogą być krajowe podmioty. Zautomatyzowany Zestaw Kierowania Ogniem TOPAZ opracowała Grupa WB. Poza produkcją systemu kierowania ogniem ma ona w swojej ofercie bezzałogowy system powietrzny klasy mini Flyeye. Znajduje się on od lat w wyposażeniu SZ RP, w tym trzy zestawy trafiły do Wojsk Rakietowych i Artylerii. W przypadku systemu taktycznego krótkiego zasięgu, rywalizować mogą Grupa WB i Polska Grupa Zbrojeniowa. Nie można także wykluczyć ich współpracy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Państwa świata wydały w 2020 r. na zbrojenia niemal 2 biliony dolarów

Według najnowszego raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI, Stockholm International Peace Research ...

Leopardy dostaną lufy z Podkarpacia

Huta Stalowa Wola, dziś prawdziwe centrum artyleryjskie polskiej zbrojeniówki, będzie produkować licencyjne lufy do ...

Nowy rosyjski lekki myśliwiec Suchoj LTS Checkmate

Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny MAKS-2021 miał jedną główną gwiazdę. Była nią premiera programu eksportowego jednosilnikowego ...