Sonary Thalesa wytropią w Bałtyku podwodnych intruzów

Europejski gigant elektroniki wojskowej wyposaży 4 śmigłowce AW101 Marynarki Wojennej w opuszczane z pokładu głębinowe aktywne sonary Flash.

Publikacja: 20.02.2020 08:42

AW101 dla Marynarki Wojennej. Fot./materiały prasowe

AW101 dla Marynarki Wojennej. Fot./materiały prasowe

Foto: AW101 dla Marynarki Wojennej. Fot./materiały prasowe

Urządzenia skonstruowane w specjalnym ośrodku Thalesa, parku technologicznych Sophia – Antipolis między Cannes i Niceą, to obecnie najlepsze zanurzeniowe hydroakustyczne detektory do tropienia „cichych” okrętów podwodnych nieprzyjaciela.

Czytaj także: Politechnika Gdańska pogłębi wiedzę o tropieniu podwodnych intruzów

Zgodnie z podpisanym rok temu kontraktem, śmigłowce dostarczone Siłom Morskim RP, otrzymają najnowszą wersją sonarowego systemu Flash. System ma poradzić sobie z wykrywaniem podwodnych zagrożeń w specyficznym środowisku Morza Bałtyckiego. Namierzanie hydroakustyczne intruzów jest tam utrudnione przez niejednorodne warstwy wody różniące się np. różnym stopniem zasolenia.

Detektor odporny na zakłócenia

Opuszczany z pokładu śmigłowca przy pomocy specjalnej wyciągarki sonar może zbierać sygnały z kilkusetmetrowych głębin i przybrzeżnych szelfów.

Czytaj także: Gdyńskie toczki gotowe do podwodnej wojny

– Gdy na początku minionej dekady Flash wszedł do służby we flotach krajów NATO, w kręgach eksperckich potencjalnych przeciwników atlantyckiej koalicji uznano go za „poważne zagrożenie” – twierdzi Marcin Czępiński, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju biznesu w dziale Defence Aerospace Security Thales Polska.

""

AW101 dla Marynarki Wojennej. Fot./materiały prasowe

Foto: radar.rp.pl

– Do dziś wciąż rozwijana konstrukcja zachowała unikalne zalety – zachwala dyrektor Czępiński.

Jakie? Specjalistom udało się stworzyć urządzenie, które potrafi wykrywać i precyzyjnie lokalizować nieprzyjacielskie jednostki także na płytkich wodach przybrzeżnych.

Czytaj także: Ruszyły prace nad śmigłowcami AW101 dla Marynarki Wojennej

Zaawansowana obróbka sygnałów, pozyskiwanych przez system Flash, pozwala na błyskawiczne przeciwdziałanie zagrożeniom. Analiza danych ułatwia m.in. ocenę sytuacji, prognozowanie możliwości wrogiego ataku, lokalizowanie celów, a także na natychmiastową odpowiedź. Wszystko dzięki zautomatyzowanemu programowaniu i naprowadzaniu na cel głowic bojowych np. własnych torped dalekiego zasięgu.

Koncern dzieli się tajemnicami

Francuski producent część swojej wiedzy o skutecznych sposobach tropienia podwodnych intruzów przekaże teraz specjalistom Politechniki Gdańskiej. To naukowcy z Centrum Morskich Technologii Militarnych, w ramach wycenionych na 40 mln zł zobowiązań offsetowych koncernu Leonardo, otrzymają sprzęt oraz licencje niezbędne do budowania Polsce kompetencji do serwisowania i kalibrowania sonarów zintegrowanych z śmigłowcami AW101.

Specjaliści z Katedry Systemów Sonarowych zostaną przygotowani m.in. do szkolenia wojskowych operatorów i techników obsługi zaawansowanych systemów sonarowych.

Czytaj także: Thales liderem cyberbezpieczeństwa

–  To duży sukces i wyróżnienie dla naszej uczelni – przyznaje na oficjalnej stronie uczelni prof. Jacek Marszal, kierownik Katedry Systemów Sonarowych na Politechnice Gdańskiej.

Prof. Marszal jest przekonany, że umowy zawarte z Thales DMS pozwolą znacząco poszerzyć zakres kompetencji Centrum Morskich Technoloogii Militarnych. Otworzą na politechnice także nowe możliwości badawcze i wdrożeniowe w przyszłości.

""

AW101 dla Marynarki Wojennej. Fot./materiały prasowe

Foto: radar.rp.pl

Przedstawiciele gdańskiej uczelni mają nadzieję, że po spodziewanym zakupie kolejnych śmigłowców od koncernu Leonardo dla Marynarki Wojennej, zakres współpracy specjalistów Politechniki Gdańskiej  z Thalesem,może się znacznie poszerzyć „również w aspekcie finansowym”.

Czytaj także: Holandia zamawia nowe radary Thalesa

– Wiedza nabyta dzięki offsetowi przez naukowców PG będzie wykorzystywana w kolejnych latach. Również na innych polach działalności naszego ośrodka.  Zdobędziemy m.in. możliwość kształcenia w naszej uczelni kolejnych specjalistów  – mówi inż. Andrzej Ogonowski, dyrektor Centrum Morskich Technologii Militarnych.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego