Premiera Moskita SR

Makieta przeciwpancernego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu Moskit SR. Nad nią makieta pocisku Moskit LR. Fot./Andrzej Kiński.

Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia zaprezentował po raz pierwszy makietę przeciwpancernego zestawu rakietowego krótkiego zasięgu Moskit SR.

Moskit SR, podobnie jak zaprezentowany w poprzednim roku zestaw LR, opracowywany jest ze środków własnych Instytutu we współpracy z PCO. Docelowo Moskit SR ma pozwalać na zwalczanie celów opancerzonych w zakresie odległości od 100 do 2500 m (wersja LR do 5000 m). Masa jego pocisku ma wynosić 10 kg (Moskit LR 12 kg).

Masa zestawu, w skład którego wchodzą zespół obserwacyjno-celowniczy i pojemnik transportowo-startowego z pociskiem, wynosić ma 18 kg. Zestaw Moskit LR wraz z trójnogiem waży 26 kg, a w konfiguracji do strzelania z ramienia 20 kg. Dzięki temu możliwe będzie odpalanie pocisku z ramienia.

Czytaj także: Spike na rosomaku popilnuje przesmyku suwalskiego

Pocisk ma mieć średnicę 120 mm i długość 1150 mm (Moskit LR jest dłuższy o 100 mm). Tandemowa głowica kumulacyjna o przebijalności 700-800 mm stali za pancerzem reaktywnym ma pozwalać na zwalczanie każdego typu celu dzięki trybowi ataku z górnej półsfery (top attack; istnieje też możliwość lotu do celu po linii celowania). Celowniczy systemu ma mieć do dyspozycji tryby: wystrzel i zapomnij oraz wystrzel i koryguj. System ma umożliwiać zwalczanie również śmigłowców w zawisie. Kontynuacja prac nad zestawami Moskit LR/SR będzie zależała od uzyskania na ten cel zewnętrznego finansowania.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

PGZ Stocznia Wojenna próbuje ominąć mielizny

Wskrzeszona na gruzach upadłej Stoczni Marynarki Wojennej spółka nie zdołała jak dotąd nabrać wiatru ...

ScanEagle trafi do kolejnych odbiorców eksportowych

Należąca do koncernu Boeing firma Insitu podpisała kontrakt w sprawie produkcji oraz dostaw bezzałogowych ...

Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim

Chiny kontynuują ekspansję w rejonie Morza Południowochińskiego. Bazują na roszczeniach roszczeniach wynikających z tzw. ...