Polsko-brytyjska współpraca w sferze artylerii

Fot./Andrzej Kiński.

Przedstawiciele Huty Stalowa Wola i koncernu BAE Systems zawiązali współpracę w programie 155 mm armatohaubicy samobieżnej Krab i innych projektów artyleryjskich.

Według opublikowanego komunikatu, strony rozmawiają o przedłużeniu licencji na produkcję i rozwój Kraba w HSW (BAE Systems jest właścicielem dokumentacji wieży Kraba, na produkcję której udzielił licencji polskiej firmie) oraz pomocy w uzyskiwaniu zgód eksportowych wydawanych przez rząd Wielkiej Brytanii, związanych z ewentualną sprzedażą systemu Krab na rynkach państw trzecich. Po zakończeniu procesu prawnego oba podmioty wspólnie planują prowadzenie kampanii promocyjnych. Przedmiotem uzgodnień jest także udział Huty Stalowa Wola w łańcuchu dostaw koncernu BAE Systems.

Czytaj także: Dalekosiężne kraby zajmują pozycję

Obecnie Huta Stalowa Wola realizuje proces produkcji i dostaw 155 mm armatohaubic Krab do Sił Zbrojnych RP na mocy umowy z MON z 14 grudnia 2016 r. o wartości ponad 4,6 mld złotych. W Polsce licencyjny system wieżowy został zintegrowany z podwoziem K9, licencje na produkcję którego zakupiono w firmie Hanwha z Republiki Korei. Jeśli chodzi o próby eksportu Kraba, na przestrzeni ostatnich lat Huta Stalowa Wola rozważała udział w przetargu na dostawy armatohaubic w Danii, prezentowała także ten system na Ukrainie. Nie można wykluczyć, że polsko-brytyjskie działo na bazie Kraba może zostać zaoferowane także w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzone są już studia związane z pozyskaniem następcy obecnie eksploatowanych haubicoarmat AS90, z których zresztą wywodzi się wieża Kraba.

Przedstawiciele Huty Stalowa Wola i BAE Systems na tle armatohaubicy Krab. Fot./Andrzej Kiński.

Mogą Ci się również spodobać

Najnowszy brazylijski samolot trafił do klienta

Embraer przekazał Siłom Powietrznym Brazylii pierwszy seryjny samolot transportowy KC-390. Powyższe wydarzenie stanowi początek dostaw. ...

Marzenia wysyłane na orbity

Polskie firmy starają się znaleźć miejsce na kosmicznym rynku, oferując innowacyjne rozwiązania. Droga do ...

Kolejna partia ACV dla US Marines

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał z koncernem BAE Systems kontrakt dotyczący produkcji trzeciej partii ...