MON nie dostał zaproszenia do Moskwy

Fot./Kremlin.ru

Resort obrony nie otrzymał żadnego zaproszenia ze strony rosyjskiej w sprawie ewentualnego udziału polskich żołnierzy w rocznicowej paradzie na Placu Czerwonym w Moskwie.

– Uprzejmie informujemy, że do dzisiaj nie wpłynęło ze strony Federacji Rosji oficjalne zaproszenie dla pododdziału reprezentacyjnego Wojska Polskiego na uroczystości 75. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Moskwie – taką odpowiedź otrzymała „Rzeczpospolita” z Centrum Operacyjnego MON na zapytanie dotyczące ewentualnego polskiego udziału w moskiewskiej paradzie 9 maja 2020 roku w 75. rocznicę zakończenia wojny.

Czytaj także: Czy Polacy będą paradować na placu Czerwonym?

Resort obrony nie informuje na razie, czy gdyby takie zaproszenie do niego zostałoby przesłane, czy wyrazi zgodę na udział żołnierzy Wojska Polskiego w moskiewskich uroczystościach.

O tym, że Rosjanie planują zaprosić polskich żołnierzy poinformował rosyjski wiceminister obrony, szef Głównego Wydziału Polityczno-Wojskowego Sił Zbrojnych, generał Andriej Kartapołow. Słowa padły w trakcie uroczystości 25-lecia utworzenia organizacji weteranów Głównego Wydziału Politycznego Armii Radzieckiej. Agencja „Interfax” cytując generała napisała, że do udziału w paradzie „planujemy ściągnąć do 20 paradnych pododdziałów z państw – członków WNP”.

– Przyjadą także państwa (byłej) koalicji antyhitlerowskiej. W tym m.in. z Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Egiptu, Izraela, Iranu, Indii, Chin, Mongolii, Polski i Serbii – powiedział generał. W 2020 r. będzie 75. rocznica zakończenia wojny – stwierdził gen. Kartapołow.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

Jednocześnie poinformował on, że rozpoczęto przygotowania do przeprowadzenia parad 9 maja w 28 miastach.

– W Moskwie, Wołgogradzie, Kerczu (czyli na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie – dop. red.), Murmańsku, Noworosyjsku, Petersburgu, Sewastopolu (również na okupowanym Krymie – dop. red.), Smoleńsku, Tule i 19 miastach, gdzie rozlokowane są sztaby okręgów wojskowych, flot, armii ogólnowojskowych, korpusów armijnych i Flotylli Kaspijskiej – wyjaśnił.

W sumie rosyjskie wojsko weźmie udział w uroczystościach w 374 miejscowościach (w Rosji) oraz siedmiu poza granicami. Uroczystości takie Rosjanie planują m.in. w Syrii, Abchazji, Armenii, Kirgizji, Tadżykistanie i Południowej Osetii.

Czytaj także: Osiem rosyjskich atomowych okrętów podwodnych na Północnym Atlantyku

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kongsberg certyfikowanym serwisantem F-16

Kongsberg Aviation Maintenance Services pierwszym certyfikowanym globalnym centrum serwisowym F-16. Spółka Kongsberg Aviation Maintenance ...

„Sprzęt wojskowy na defiladzie to nie złom”

Od paru lat nie pokazujemy bojowych wozów piechoty BWP-1. To rzeczywiście jest złom. W ...

Zbrojeniówka ważna da gospodarki

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych, był gościem programu #RZECZoPOLITYCE. Czy Polska Grupa Zbrojeniowa jest ...