Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Niemcy dołączają do programu TWISTER. Rys./MBDA
Niemcy dołączają do programu TWISTER. Rys./MBDA
Niemcy dołączają do programu TWISTER jako pełnoprawny uczestnik. Dotychczas Berlin miał w nim status obserwatora. Rys./MBDA.

Republika Federalna Niemiec dołączyła do europejskiego programu TWISTER.

TWISTER, czyli Timely Warning and Interception with Space-based TheatER surveillance – pol. terminowe ostrzeganie i przechwytywanie z kosmicznym systemem obserwacji.

Do tej pory RFN miała w programie TWISTER status obserwatora.

Czytaj także: Środki na budowę nowych nosicieli strategicznych pocisków balistycznych

Projekt wystartował 12 listopada 2019 r. pod nadzorem grupy rakietowej MBDA. Państwem-koordynatorem jest Francja. Prace realizowane są w ramach inicjatywy Stałej Współpracy Strukturalnej PESCO. Jest to jeden z 13 ogłoszonych wówczas projektów, przy wsparciu Europejskiego Funduszu Obrony (EDF).

Zgodnie z założeniami projektu, do 2030 r. na orbitę okołoziemską trafią satelity dysponujące sensorami zdolnymi do wykrywania i śledzenia nieprzyjacielskich pocisków rakietowych przemieszczających się w górnych warstwach atmosfery (do wysokości 100 km nad poziomem morza). Mają dysponować możliwością przekazywania danych na Ziemię, gdzie rozmieszczone zostaną środki bojowe. Ich zadaniem będzie zwalczanie pocisków wroga. Mowa o pociskach balistycznych średniego zasięgu zdolnych do wykonywania manewrów w ostatniej fazie lotu, manewrujących i hipersonicznych – poruszających się z prędkością powyżej pięciokrotności prędkości dźwięku). Ponadto system ma być zdolny do wsparcia kontroli ruchu lotniczego. Ma to być pomocne podczas wykrywania i śledzenia trudnowykrywalnych samolotów bojowych. Poza Francją i Niemcami, w projekcie biorą udział także: Finlandia, Hiszpania, Holandia i Włochy.

Czytaj także: BAE System wskaże cel antybalistycznym rakietom USA

Zgodnie z informacją przekazaną przez Federalne Ministerstwo Obrony RFN, cele programu TWISTER są zbieżne z interesem RFN. Ponadto Berlin przewiduje, że udział niemieckiego przemysłu w projekcie zwiększy szansę na zakończenie go z powodzeniem i w przewidzianym terminie.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Reapery dla Hiszpanii

Hiszpania dostanie bezzałogowe bojowe aparaty latające MQ-9 Reaper. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych oraz General ...

Wielka szansa 
polskiego biznesu

Coraz szybszy rozwój sektora światowej gospodarki związanego z technologiami kosmicznymi 
to zdaniem ekspertów ogromna ...