Rosyjski atomowy okręt podwodny na kwarantannie

Jeden z okrętów podwodnych typu Antej, do którego zaliczany jest Smoleńsk. Fot./Wikipedia.

Załoga Smoleńska z Floty Północnej była odizolowana z powodu cywilnego specjalisty, który zajmował się agregatami jednostki.

K-410 Smoleńsk z 11 dywizji okrętów podwodnych Floty Północnej utknął w porcie koło Murmańska. Według niezbyt jasnych informacji okręt wyłączono ze służby w połowie marca. Powodem była wizyta cywilnego specjalisty, który leciał samolotem do Murmańska – według informacji z niezależnych źródeł – z biznesmenem, który wrócił z zagranicy i okazał się nosicielem wirusa. Nie wiadomo, jaką diagnozę postawiono specjaliście, ale załoga znalazła się na kwarantannie trwającej do 28 marca.

Anonimowe „źródła w rosyjskim ministerstwie obrony” poinformowały rosyjskie agencje prasowe, że obecnie załoga „wróciła do normalnych zajęć”. Jednak niezależne źródła twierdzą, że marynarze nadal są na kwarantannie. Wraz z nimi załoga sąsiedniego, nienazwanego okrętu. Te same „anonimowe źródła w ministerstwie” mówią jednie o „ograniczeniu kontaktów z rodzinami szeregu wojskowych wraz ze służącymi z nimi”.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

1 kwietnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że w armii nie ma nikogo, kto zachorowałby na koronawirusa. Oświadczenie brzmi trochę jak żart primaaprilisowy, gdyż cały czas na podmoskiewskim poligonie Ałabino trwają przygotowania do parady 9 maja. Bierze w nich udział co najmniej kilka tysięcy żołnierzy i żaden z nich nie ma jakichkolwiek środków ochronnych (masek, rękawiczek jednorazowych etc.).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Działają na trudnym i wymagającym rynku

Sektor kosmiczny to ogromna szansa rozwoju dla polskich naukowców i przedsiębiorców. Według Polskiej Agencji ...

Lockheed Martin rozbuduje lotnicze zakłady w Dęblinie

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 (WZL1) będą współpracować z Lockheed Martin. Amerykański koncern zbuduje w ...

Włoskie F35 powrócą na Islandię

W połowie czerwca na Islandię przylecą wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-35A Lightning II ...