Rosyjski atomowy okręt podwodny na kwarantannie

Jeden z okrętów podwodnych typu Antej, do którego zaliczany jest Smoleńsk. Fot./Wikipedia.

Załoga Smoleńska z Floty Północnej była odizolowana z powodu cywilnego specjalisty, który zajmował się agregatami jednostki.

K-410 Smoleńsk z 11 dywizji okrętów podwodnych Floty Północnej utknął w porcie koło Murmańska. Według niezbyt jasnych informacji okręt wyłączono ze służby w połowie marca. Powodem była wizyta cywilnego specjalisty, który leciał samolotem do Murmańska – według informacji z niezależnych źródeł – z biznesmenem, który wrócił z zagranicy i okazał się nosicielem wirusa. Nie wiadomo, jaką diagnozę postawiono specjaliście, ale załoga znalazła się na kwarantannie trwającej do 28 marca.

Anonimowe „źródła w rosyjskim ministerstwie obrony” poinformowały rosyjskie agencje prasowe, że obecnie załoga „wróciła do normalnych zajęć”. Jednak niezależne źródła twierdzą, że marynarze nadal są na kwarantannie. Wraz z nimi załoga sąsiedniego, nienazwanego okrętu. Te same „anonimowe źródła w ministerstwie” mówią jednie o „ograniczeniu kontaktów z rodzinami szeregu wojskowych wraz ze służącymi z nimi”.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

1 kwietnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział, że w armii nie ma nikogo, kto zachorowałby na koronawirusa. Oświadczenie brzmi trochę jak żart primaaprilisowy, gdyż cały czas na podmoskiewskim poligonie Ałabino trwają przygotowania do parady 9 maja. Bierze w nich udział co najmniej kilka tysięcy żołnierzy i żaden z nich nie ma jakichkolwiek środków ochronnych (masek, rękawiczek jednorazowych etc.).

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

MEKO dla Brazylii

Brazylia rozstrzygnęła przetarg mający wyłonić dostawcę korwet wielozadaniowych typu Tamandaré (Corvetas Classe Tamandaré). Zwycięzcą ...

Nowe okręty dla US Navy

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i Huntington Ingalls Industries podpisali umowę dotyczącą budowy transportowca desantowego-doku ...

Olej palmowy zablokował zbrojeniówkę

Władze Malezji zagroziły, że spór o możliwość ograniczenia dostaw oleju palmowego przez państwa Unii ...