Odbudowa rosyjskiego lotniskowca bliska nieopłacalności

Admirał Kuzniecow. Fot./AFP

Straty spowodowane przez pożar na „Admirale Kuzniecowie” są niemal równe wartości okrętu.

– Wstępnie straty oszacowano na 95 mld rubli (ok. 1,4 mld dol.). Przy tym mówimy nie tylko o uszkodzeniu konstrukcji lotniskowca. W koszta wliczono także utracony sprzęt remontowy – powiedział gazecie „Kommersant” anonimowy oficer ze sztabu Floty Północnej.

Czytaj także: „Admirał Kuzniecow”: najbardziej pechowy lotniskowiec

Wydanie „The Insider” twierdzi, że „wartość okrętu tej klasy z tylu latami służby i bez uzbrojenia, wziąwszy pod uwagę zużycie jego szkieletu sięga, 110 mld rubli (ok. 1,7 mld dol.)”. Szacunkowa wartość remontu „wywołała duże zdenerwowanie w sztabie” – pisze „The Insider”.

Jednakże „Kommiersant” twierdzi, że koszt naprawy lotniskowca może być mniejszy. Podczas pożaru spłonęły m.in. kable elektryczne i komunikacyjne, które i tak planowano wymienić w trakcie obecnego remontu. Rozpoczęto w kwietniu ubiegłego roku. Kontrakt na prace opiewał 60-65 mld rubli (0,9-1 mld dolarów).

W sztabie nie wiedzą jeszcze co robić z pokiereszowanym lotniskowcem.

– Najprawdopodobniej „Kuzniecow” zostanie odbudowany. Bardziej z powodu jego legendy niż zdolności bojowych – twierdzi oficer ze sztabu Floty.

Czytaj także: Rosja chce lotniskowca. Nie ma tylko pieniędzy

12 grudnia w trakcie prac remontowych na lotniskowcu wybuchł pożar, najprawdopodobniej wywołany przez iskry od robót spawalniczych, które spadły na nasączone olejami śmieci w ładowni. Pożar gaszono przez całą dobę, zginęły w nim dwie osoby, a 12 zostało rannych.

„Admirał Kuzniecow” to jedyny rosyjski lotniskowiec, zwodowany jeszcze w 1985 r.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rozczarowani brakiem offsetu za F-35 ślą listy do ambasador Mosbacher

Polskie Lobby Przemysłowe im E. Kwiatkowskiego, skupiające wojskowych ekspertów i inżynierów, nie rezygnuje z ...

Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Pięć najnowszych okrętów podwodnych proj. 955 Boriej zostanie przekazanych do bazy na Oceanie Spokojnym. ...

Okręty przeciwminowe dla Belgii i Holandii

Ministerstwo Obrony Królestwa Belgii ogłosiło rozstrzygnięcie przetargu mającego wyłonić dostawcę dwunastu okrętów przeciwminowych nowej ...