Rosja: Wojskowy dron omal nie uderzył w dom

Dron widziany z okna mieszkania w Listwiance. Fot./Vk

Najnowszy bezpilotowy „Orion” rozleciał się na kawałki i spadł w odległości kilkudziesięciu metrów od bloków mieszkalnych w miejscowości Listwianka.

– Eksperymentalny egzemplarz upadł w trakcie wykonywania lotu testowego – poinformował śledczy Siergiej Bubniew zajmujący się awarią.

Na niewielkim lądowisku w pobliżu Listwianki (ok. 50 km na południowy zachód od Riazania) testowane są różne aparaty bezzałogowe. Na co dzień obsługuje ono tylko prywatne samoloty.

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

– Runął bezpośrednio przed czteropiętrowym blokiem rozrąbując na pół sosnę rosnącą w ogrodzie. (…) Wypadek nastąpił na skrzyżowaniu dwóch ścieżek z których często korzystają miejscowi. Cudem nikt nie zginął. To nie pierwszy przypadek, gdy dron w taki sposób ląduje w ogrodzie. Poprzednio spadł w sąsiedniej wiosce Salkowo – napisał internauta z Riazania.

Nie wiadomo jaka była przyczyna awarii. Śledczy Bubniew sugerował „kłopoty z techniką” i „boczny wiatr”. Świadkowie mówią jednak o części kadłuba, która odpadła w locie.

– Dosłownie rozpadł się na części ścinając przy tym sosnę i omal nie taranując bloku – napisał branżowy, rosyjski portal Avia.Pro.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

W zeszłym roku rosyjscy wojskowi testowali „Oriona” w Syrii. Mimo, że jest to aparat zwiadowczy, ministerstwo obrony poinformowało, że również w 2018 r. sprawdzano możliwość zrzucania z niego bomb. Nie wiadomo jednak czy również w Syrii oraz jakich rodzajów bomb. Producent drona, firma „Kronsztadt”, stworzyła specjalnie dla niego pocisk o wadze ok. 50 kg. W kwietniu islamska koalicja Hayat Tahrir al-Sham informowała, że rosyjski „Orion-3” atakował ich bazę w syryjskiej prowincji Hama.

Prace nad „pierwszym rosyjskim dronem w całości zbudowanym z rosyjskich części” zaczęły się w 2011 r. Elektroniczne wyposażenie maszyny przeznaczone jest do prowadzenia „zwiadu wizualnego, radiolokacyjnego lub radiotechnicznego”. Dron waży ok. tony i może zabierać do 200 kg ładunku. Telewizja rosyjskiej armii „Zwiozda” twierdzi, że może on utrzymywać się w powietrzu przez dobę.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Boeing F/A-18E Super Hornet startuje z rampy ski jump. Fot./US Navy/Eric Hildebrandt.

Super Hornet startuje za pomocą rampy ski jump

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych opublikował zdjęcie wielozadaniowego samolotu bojowego Boeing F/A-18E Super Hornet wykonane ...

Czy Iran nie chciał amerykańskich strat?

Wygląda na to, że irańskim władzom bardzo zależało na tym, by ich kraj uniknął ...

Kolejne pociski LRASM dla USAF i US Navy

Lockheed Martin podpisał umowę dotyczącą produkcji i dostaw kolejnej partii kierowanych pocisków przeciwokrętowych AGM-158C ...