Indyjsko-rosyjska rakieta

BrahMos. Fot./Wikipedia/Mike1979 Russia

W ciągu najbliższych pięciu lat powstanie i zostanie przetestowany pocisk BrahMos-2.

– Hipersoniczna praca trwa razem z Rosją. Zajmie maksimum pięć lat – powiedział przedstawiciel spółki BrahMos Aerospace Pravin Pathak na wystawie Aero India.

Pierwsze testowe starty mogą odbyć się już na przełomie 2023/24 r.

Spółka został utworzona w 1998 roku przez indyjską Defence Research and Development Organisation oraz rosyjski koncern „Maszinostrojenije” (Hindusi mają w niej większość). Nazwa pochodzi od rzeki Brahmaputry i rosyjskiej stolicy Moskwy. Do tej pory skonstruowano w niej i wyprodukowano ponaddźwiękowy pocisk manewrujący (PJ-10 – na bazie rosyjskiego „Jachonta”).

Obecnie firma zapowiada stworzenie pocisku hipersonicznego, czyli poruszającego się z prędkością ponad 5 Machów (pięciu prędkości dźwięku). BrahMos-2 będzie miał zasięg do 450 kilometrów i prędkość 7 Machów. Ograniczenia narzucone przez traktaty międzynarodowe powodują jednak, że rakieta nie może mieć zasięgu większego niż 300 kilometrów, choć Indie starają się o prawną zgodę na jej zwiększenie.

Jednak wcześniej zapowiadano testy tego pocisku na 2012 rok, nie wiadomo co spowodowało opóźnienie. Według niepotwierdzonych informacji, rosyjska strona miała wyprodukować specjalne paliwo dla rakiety, być może powstały problemy z jego stworzeniem.

Obecnie Pathak zapowiedział też wspólną produkcję kolejnej rakiety BrahMos-ng, w którą będą uzbrajać samoloty Mig-29 i Su-30. Pocisk, którego prędkość ma wynosić 3,5 Macha będzie również instalowany na okrętach podwodnych.

Czytaj także: Indie planują zakup rosyjskich myśliwców

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Bardzo mocno przykładamy się do targów w Kielcach

To oczywiście wydarzenie dla nas sztandarowe, najważniejsze. Do Kielc przyjeżdżają najbardziej istotni partnerzy na ...

Nowa generacja okrętów dla Francji

Francusko-włoskie konsorcjum stoczniowe dostarczy cztery okręty wsparcia logistycznego nowej generacji dla Marynarki Wojennej Francji. ...

Silniki dla CH-53K King Stallion

General Electric podpisał umowę w sprawie produkcji i dostaw kolejnej partii silników T408-GE-400 przeznaczonych ...