Armenia zbroi się w Rosji

Su-30 Fot./materiały praswoe

Armenia czeka na pierwsze z 12 wielozadaniowych myśliwców Su-30. Pierwsza partia samolotów może dotrzeć do odbiorcy już na przełomie 2019-20 r.

– Wszystko zależy od tego, jak szybko będą one gotowe. Tam są problemy zamiany importowanych części i tym podobne – powiedział Dawid Tonojan, minister obrony Armenii, informując o złożeniu zamówienia na Su-30.

Rosyjskie koncerny przemysłu zbrojeniowego poniosły poważne straty z powodu amerykańskich sankcji. Największym problemem są importowane części. Obecnie rosyjscy producenci starają się zamienić je na produkowane lokalne, ale radzą sobie ze zmiennym skutkiem.

Kontrakt na dostawę samolotów do Armenii podpisały poprzednie władze kraju, zmuszone do ustąpienia wiosną 2018 r. Część analityków wojskowych (głównie w Rosji) wyrażała znaczne wątpliwości, co do konieczności zakupu przez Armenię samolotów wojskowych. Ale nowe władze – najprawdopodobniej z przyczyn politycznych – postanowiły utrzymać kontrakt.

Jeszcze w 2015 r. Rosja wydzieliła Armenii kredyt 200 mln dol. na zakup uzbrojenia. Kontrakt został wypełniony do sierpnia 2018 r.

Kolejną umowę na dodatkowe 100 mln dol. podpisano przez w 2017 r. – na pół roku przed obaleniem władz prezydenta Serż Sarkisjana.

W styczniu 2018 r. poinformowano, że Erywań został pierwszym zagranicznym importerem nowych rosyjskich karabinków AK-12. Jednocześnie trwały cały czas rozmowy dotyczące dostaw samolotów Su-30.

Czytaj także: Indie planują zakup rosyjskich myśliwców

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pierwszy zrzut nowej bomby z Super Horneta

Raytheon przeprowadził pierwszy zrzut bomby kierowanej GBU-53/B StormBreaker z samolotu Boeing F/A-18E/F Super Hornet. ...

Wizja czołgu Leopard 2 z aktywnym system obrony pojazdu Trophy HV. Rys./Rafael ADS.

Aktywne systemy samoobrony Trophy HV dla niemieckich czołgów Leopard 2

Komisja Budżetowa Bundestagu zatwierdziła środki na zakup zestawów aktywnego systemu ochrony pojazdów do niemieckich ...

Czy Stany Zjednoczone odkupią tureckie S-400?

W ostatnich dniach pojawiła się informacja dotycząca propozycji, jaką kilka dni wcześniej miał złożyć ...