Brytyjskie pociski na rosyjskich myśliwcach w służbie Indii

Kierowany pocisk rakietowy „powietrze-powietrze” MBDA AIM-132 ASRAAM

Siły Powietrzne Indii rozpoczną proces integracji kierowanych pocisków rakietowych „powietrze-powietrze” MBDA AIM-132 ASRAAM.

Pociski ASRAAM mają stać się standardowym typem uzbrojenia bliskiego zasięgu indyjskiego lotnictwa, z rosyjskiemi wielozadaniowymi samolotami bojowymi Suchoj Su-30MKI.

Powyższy krok to wynik pozytywnych ocen integracji pocisków ASRAAM z samolotami szturmowymi SEPECAT Jaguar. W lipcu 2014 r. Indie podpisały umowę z MBDA dotyczącą zakupu 384 takich rakiet oraz ich integracji z Jaguarami. Zawarty kontrakt, o wartości 428 mln dol., zbliża się do końca, a Jaguary z nowymi pociskami wkrótce osiągną gotowość operacyjną.

Wysokie charakterystyki pocisków skłaniają Indie do ich integracji w następnym etapie właśnie z Su-30MKI, które są podstawowymi wielozadaniowymi samolotami bojowymi znajdującymi się w linii (ok. 240 egzemplarzy). To pozwoli na wycofanie z eksploatacji rosyjskich pocisków R-73M. Oczywiście, zadanie będzie wymagało współpracy z producentem samolotów i dostawcami ich wyposażenia elektronicznego.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie naczepy do systemu Wisła

Demarko Military Vehicles ze Świętochłowic podpisała umowę z Raytheon Missiles & Defense dotyczącej produkcji ...

Kolejne pociski LRASM dla USAF i US Navy

Lockheed Martin podpisał umowę dotyczącą produkcji i dostaw kolejnej partii kierowanych pocisków przeciwokrętowych AGM-158C ...

Jordańskie Cobry już na Filipinach

W bazie lotniczej Clark na Filipinach odbyła się uroczystość przejęcia dwóch śmigłowców Bell AH-1F ...