Trałowiec ORP Czajka na ćwiczeniach Open Spirit 21

ORP Czajka. Fot./MON/DGRSZ.
ORP Czajka. Fot./MON/DGRSZ.
Załoga ORP Czajka wzięła udział w tegorocznych ćwiczeniach Open Spirit 21. Po raz kolejny załoga trałowca powierzone zadania wykonała na ocenę celującą, lokalizując 20 obiektów niebezpiecznych i unieszkodliwiając sześć z nich. Fot./MON/DGRSZ.

Dowództwo międzynarodowego zespołu sił przeciwminowych NATO, Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 (SNMCMG1), poinformowało, że w ramach odbywających się w kwietniu międzynarodowych ćwiczeń Open Spirit 21 załoga polskiego trałowca bazowego-niszczyciela min ORP Czajka doskonale wykonała powierzone zadania.

W czasie odbytego w dniach od 19 do 29 kwietnia na wodach estońskich przedsięwzięcia szkoleniowego dziesięć okrętów należących do dziesięciu państw NATO i programu Partnerstwo dla Pokoju zlokalizowało 127 obiektów niebezpiecznych. Spośród nich aż 20 zapisano „na konto” polskiego okrętu. Analiza danych wykazała, że sześć z nich zagrażało bezpieczeństwu żeglugi i podjęta została decyzja o ich zniszczeniu przy wykorzystaniu dostępnych na pokładzie polskiego okrętu środków do neutralizacji.

Dla ORP Czajka to jedna z ostatnich operacji przeciwminowych poza wodami polskimi. Okręt, który wszedł do służby 23 czerwca 1967 r. i został gruntownie zmodernizowany w latach 1998-2000, oczekuje na następcę, którym będzie jeden z dwóch obecnie budowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding niszczycieli min typu Kormoran II. W ciągu najbliższych tygodni druga jednostka tego typu, przyszły ORP Albatros, ma rozpocząć pierwsze próby morskie.

Czytaj także: Minister Mariusz Błaszczak o zakupach dla Marynarki Wojennej

Marynarka Wojenna do niedawna eksploatowała trzy trałowce bazowe gruntownie zmodernizowane według projektu 206FM. Pierwszy z nich, ORP Mewa, został wycofany ze służby 30 grudnia 2019 r. Drugi, ORP Flaming, wycofano 4 grudnia 2020 r., a ORP Czajka jest ostatnią jednostką serii pływającą jeszcze pod biało-czerwoną banderą.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Johannes von Thadden

Airbus: Nowy gospodarz w Airbus Poland

Johannes von Thadden, odpowiadający ostatnio w koncernie za rozwój biznesu kosmicznego, został nowym prezesem ...

ONZ zamawia systemy samoobrony dla śmigłowców

BIRD Aerosystems podpisał umowę z Organizacją Narodów Zjednoczonych dotyczącą dostarczenia systemów samoobrony AMPS na ...

Grot. Fot./21. Brygada Strzelców Podhalańskich.

Fabryka Broni pozywa Onet

Do Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynął pozew dotyczący ochrony dóbr osobistych radomskiego ...