Reklama
Rozwiń

Tureckie MRAP-y dla Sił Zbrojnych Węgier

Ministerstwo Obrony Węgier zamówiło 40 opancerzonych pojazdów minoodpornych Ejder Yalçın w układzie 4×4 tureckiej firmy Nurol Makina. Jest to wstęp do znacznie poważniejszych dostaw tych wozów.

Publikacja: 26.12.2020 08:55

Tureckie MRAP-y dla Sił Zbrojnych Węgier

Foto: MRAP-y Ejder Yalçın w węgierskich barwach, wozy na zdjęciu należą do pierwszych dziesięciu dostarczonych sztuk. Fot./Ministerstwo Obrony Węgier.

Źródłem informacji o zamówieniu jest Gáspár Maróth, węgierski rządowy komisarz ds. rozwoju sił zbrojnych. Partia 40 pojazdów Ejder Yalçın to dopiero początek ich zakupów przez węgierski resort obrony. W planach jest zakup ponad 300.

Czytaj także: Węgry modernizują obronę przeciwlotniczą

Tak duże zamówienie będzie połączone z rozpoczęciem licencyjnej produkcji (czy raczej montażu) pojazdów na Węgrzech w zakładach HT Division Zrt. w Kaposvár. Na obecnym etapie nie podano, ile z tych ponad 300 pojazdów powstanie na Węgrzech. Nie podano także jaki będzie zakres „madziaryzacji” ich produkcji.

Wozy Ejder Yalçın na Węgrzech

Licencyjna produkcja wozów Ejder Yalçın ma być zorganizowana w ramach turecko-węgiersko-niemieckiej współpracy. Spółka HT Division Zrt. jest joint venture  Nurol Makina i Rheinmetall Hungary Zrt. Ta ostatnia jest operatorem zakładów w Zalaegerszeg, gdzie mają być produkowane bwp Lynx KF41 na licencji Rheinmetalla. Zamówione w grudniu pojazdy Ejder Yalçın mają mieć zbliżoną konfigurację do dziesięciu takich wozów (lokalne oznaczenie Gidrán) eksploatowanych od niedawna w węgierskim wojsku. Dodano, że wyposażenie produkowanych wozów Ejder Yalçın będzie stopniowo „europeizowane” przy niemieckiej pomocy. Pojazdy Ejder Yalçın zakupiono także z myślą o misjach zagranicznych.

"MRAP-y Ejder Yalçın. Fot./Ministerstwo Obrony Węgier"

MRAP-y Ejder Yalçın w węgierskich barwach, wozy na zdjęciu należą do pierwszych dziesięciu dostarczonych sztuk. Fot./Ministerstwo Obrony Węgier.

Foto: radar.rp.pl

W połowie mijającego roku media węgierskie i tureckie wspominały, że Węgry planują takie zamówienie. Ejder Yalçın ma trafi na Węgry w dwóch wariantach. Jednym z nich jest transporter piechoty, mogący pełnić funkcje patrolowe i rozpoznawcze. W podstawowej konfiguracji Ejder Yalçın ma kosztować 495 000 euro (choć przy większym zamówieniu producent oferuje rabaty). Tureckie media pół roku temu wspominały, że spółka Nurol Makina zamierza otworzyć na Węgrzech ośrodek serwisowy i szkoleniowy, umożliwiający swobodną eksploatację pojazdów Ejder Yalçın na Węgrzech.

Czytaj także: Pierwsze Leopardy 2A4 dotarły na Węgry

Węgierski kontrakt będzie kolejnym sukcesem eksportowym wozu Ejder Yalçın. Dotąd kupił go: Senegal (25), Tunezja (70), Uzbekistan i Katar (podobno aż 400). Jest także używany w rodzimej Turcji (50 policja, a żandarmeria i wojska lądowe łącznie 400). Jednak prestiż kontraktu z państwem członkowskim Unii Europejskiej i NATO przewyższa dotychczasowy eksport.

Charakterystyka wozów Ejder Yalçın

Ejder Yalçın to minoodporny i lekko opancerzony pojazd w układzie 4×4, który po raz pierwszy pokazano w 2012 r. Przy masie całkowitej 14 t mieści 11 osób. Pięcioro z nich ma siedzenia w przedniej części (w układzie 2 + 3), do której dostęp zapewniają dwie pary bocznych drzwi. Pozostałe cztery osoby mają siedziska w tylnej części, wzdłuż boków kadłuba, do której prowadzą tylne drzwi.

Producent deklaruje odporność balistyczną/przeciwminową na poziomie 4a/3b normy STANAG 4569. Ładowność ma wynosić 4 t, choć nie jest pewne w jakiej konfiguracji nadwozia. Z czasem producent zaczął wprowadzać nazwy Ejder Yalçın II i III w odniesieniu do kolejnych wersji o coraz bogatszym wyposażeniu.

Czytaj także: Europejskie państwa NATO chcą wspólnie szkolić pilotów

Nurol Makina promuje wozy Ejder Yalçın nie tylko jako transportery piechoty, ale także jako nośniki różnych systemów elektronicznych (radiolokatory, systemy WRE, rozpoznawcze), wozy dowodzenia, zestawy przeciwlotnicze VSHORAD, wozy saperskie, wozy ewakuacji medycznej, rozpoznania skażeń itp. Standardowo producent wyposaża Ejder Yalçın w zdalnie sterowane stanowiska strzeleckie SARP tureckiej spółki Aselsan z km kal. 7,62 lub 12,7 mm lub granatnikiem automatycznym kal. 40 mm. SARP-y mają też węgierskie wozy, choć nie wiadomo jak uzbrojone.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku