Węgry modernizują obronę przeciwlotniczą

Odpalenie pocisku AMRAAM ER z wyrzutni systemu NASAMS 2. Fot./Kongsberg.

Ministerstwo Obrony Węgier zakupi system obrony przeciwlotniczej NASAMS. Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem zestawy, produkowane przez norweską spółkę Kongsberg wraz z amerykańskim Raytheon, trafią na Węgry w 2023 r.

Część zamówienia Budapeszt zrealizuje poprzez federalną procedurę FMS. Mowa tutaj przede wszystkim o kierowanych pociskach AIM-120 AMRAAM, które stanowią główny oręż systemu. Warto tutaj zauważyć, że Węgry będą jednym z pierwszych odbiorców nowych pocisków AIM-120 AMRAAM-ER.

Pozostałem elementy mają zostać zakupione poprzez komercyjną procedurę DCS.

Szacuje się, że wartość transakcji, które oficjalnie nie podano, wyniesie około 1 mld dol.

Czytaj także: Pierwsze elementy systemu NASAMS na Litwie

Zestawy NASAMS pozwolą na zastąpienie systemów 2K12 Kub. To oznacza całkowite wyparcie systemów wyparcie systemów przeciwlotniczych produkcji radzieckiej z sił zbrojnych Węgier.

Opracowany w kooperacji przez koncerny Raytheon oraz Kongsberg system NASAMS staje się coraz popularniejszym zestawem obrony przeciwlotniczej na świecie. Tylko w Europie trafił do wyposażenia sił zbrojnych Finlandii, Norwegii, Litwy, Holandii, Hiszpanii. NASAMS jest także oferowany w Polsce jako odpowiedź na potrzeby Wojska Polskiego w ramach programu Narew.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wyrzutnie MBDA już na polskich pojazdach

Brytyjski producent broni rakietowej chce uzbroić przyszłe polskie niszczyciele czołgów i baterie tarczy powietrznej ...

Boeing dostarczy broń precyzyjną

Koncern Boeing podpisał wieloletnią umowę na zapewnienie wsparcia eksploatacji i dostaw zestawów do konwersji ...

Ruszają prace nad laserem dla US Army

Firma Dynetics będzie odpowiedzialna za budowę pierwszego lasera o mocy 100 kilowatów przeznaczonego dla ...