Pierwsze elementy systemu NASAMS na Litwie

Pierwsze elementy przeciwlotniczego systemu rakietowego NASAMS II dotarły w czerwcu na Litwę. Fot./MON Litwy.

Kongsberg rozpoczął dostawy elementów rakietowego systemu przeciwlotniczego krótkiego zasięgu NASAMS II na Litwę.

System zamówiono w październiku 2017 r. Bazowa umowa dotyczyła dwóch baterii i miała wartość 110 mln euro. Zakres umowy rozszerzono w grudniu 2018 r. o dostawę partii szkolnych pocisków rakietowych AMRAAM.

Czytaj także: Raytheon otrzymał kolejne środki na wsparcie systemu NASAMS

Według upublicznionych informacji, na Litwę trafiły podwozia-nośniki poszczególnych elementów systemu (ciężarówki Mercedes-Benz Actros 8×8 i Mercedes-Benz Unimog, pochodzące z nadwyżek Sił Zbrojnych Królestwa Norwegii), a także m.in. wyrzutnie pocisków rakietowych.

Szkolenie litewskiego personelu na terenie Norwegii rozpoczęło się w drugiej połowie 2019 r. Plany zakładają zakończenie dostaw sprzętu w 2020 r. i osiągnięcie gotowości bojowej w 2021 r. Strona litewska nie informuje o szczegółach dostawy. Systems NASAMS II wejdzie do uzbrojenia Batalionu obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych SZ Litwy, stacjonującego w Radziwiliszkach.

Jak wspomniano, Litwa zamówiła dwie baterie systemu Kongsberg NASAMS 2. Każdy składa się z dwóch wyrzutni, stacji radiolokacyjnej AN/MPQ-64F1 Sentinel, optoelektronicznej głowicy obserwacyjno-celowniczej, kabiny dowodzenia i pojazdu łączności. Dodatkowo w Stanach Zjednoczonych zamówiono nieujawnioną liczbę pocisków kierowanych AIM-120 AMRAAM, a w Norwegii pociski szkolne. NASAMS II dołączy do już używanych przez batalion zestawów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu Saab RBS-70, Raytheon FIM-92 Stinger i MESKO Grom (te ostatnie zakupione na mocy umowy z września 2014 r.).

Czytaj także: NASAMS dla Indii

Zakup systemu NASAMS II to jeden z elementów program modernizacji technicznej Sił Zbrojnych Litwy. Objął ona także zamówienie na kołowe bojowe wozy piechoty Vilkas (Boxer). Litwa zakupiła także 155 mm armatohaubice samobieżne PzH 2000 i samochody opancerzonych Oshkosh L-ATV.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Stępka pod ratowniczego indianina

W stoczni Gulf Island Shipyard w Houma w stanie Luizjana odbyła się uroczystość położenia ...

Bułgaria chce kupić trałowce Tripartite

Władze Bułgarii zatwierdził projekt zakupu dwóch niszczycieli min typu Tripartite. Okręty pochodzić będą pochodzić ...

Raytheon testuje odpalenie Stingera z wyrzutni Javelina

Raytheon Missiles&Defense, należąca do koncernu Raytheon Technologies, poinformowała o przeprowadzeniu doświadczalnego odpalenia kierowanego pocisku ...