Falklandy wolne od niebezpiecznych pozostałości z czasów wojny w 1982 r.

Po 38 latach Wyspy Falklandzkie zostały oczyszczone z min, które postawili tam Argentyńczycy w 1982 r. Fot./Safe Lane Global.

Rząd Zjednoczonego Królestwa poinformował, że zakończono działania zespołów saperskich na terenie Wysp Falklandzkich. Oznacza to, że wyspy oczyszczono z min, które pozostawiły broniące się wojska argentyńskie w 1982 r.

Po wyzwoleniu wysp przez Brytyjczyków w czerwcu 1982 r. część ich terenu była zamknięta dla społeczeństwa w obawie przed możliwością odniesienia obrażeń lub poniesienia śmierci.

Jak podają media brytyjskie, po zakończeniu konfliktu w 1982 r., na wyspach zostało około 24 tys. min i innych ładunków wybuchowych. Część z nich brytyjscy saperzy unieszkodliwili jeszcze w latach 80. Operację przerwano, ze względu na koszty, w latach 90. Część nieoczyszczonych terenów zamknięto wówczas zamknięta dla ludności cywilnej.

Czytaj także: Wielka Brytania tworzy cyberarmię

Prace zespołów saperskich związane wznowiono ponownie w 2009 r. Według ówczesnych prognoz, prace miały potrwać do 2023 r. Udało się to jednak zrealizować wcześniej i dziś całe terytorium Wielkiej Brytanii jest obszarem spełnienia postanowień zakazującym użycia min przeciwpiechotnych.

Proces budowy pól minowych na Falklandach rozpoczął się w kwietniu 1982 r., kiedy siły argentyńskie zajęły wyspy. Miały one ograniczyć możliwość poruszania się sił brytyjskich, które skierowały się na południe w celu odzyskania utraconego terytorium. Ostatecznie działania wojenne zakończyły się 14 czerwca 1982 r. kapitulacją Argentyny.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na serwis Iskier

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej podpisał umowy na wykonanie kompleksowej obsługi technicznej ...

Włochy wznawiają finansowanie programu CAMM-ER

Rzym wznowi finansowanie programu zakupu systemu rakietowego z pociskami MBDA CAMM-ER. Zestawy zastąpią we ...

Zakup silników do MiG-ów-29

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa ogłosił postępowanie przetargowe dotyczącego zakupu ...