Aktualizacja: 09.05.2025 13:06 Publikacja: 19.08.2020 16:19
Jeżeli projekt budżetu resortu obrony Finlandii na 2021 r. zostanie zatwierdzony, państwo to wyda ponad 2% PKB na obronność. Za wzrost ten odpowiada głównie realizacja programu zakupu nowych samolotów wielozadaniowych dla Fińskich Sił Powietrznych. Na zdjęciu fiński F/A-18C Hornet we wspólnym locie z amerykańskim F-35A. Konstrukcja korporacji Lockheed Martin jest jednym z uczestników przetargu HX. Fot./Siły Powietrzne Finlandii.
Foto: Jeżeli projekt budżetu resortu obrony Finlandii na 2021 r. zostanie zatwierdzony, państwo to wyda ponad 2% PKB na obronność. Za wzrost ten odpowiada głównie realizacja programu zakupu nowych samolotów wielozadaniowych dla Fińskich Sił Powietrznych. Na ...
Tym samym wydatki fińskiego resortu obrony mają przekroczyć wartość 2 proc. PKB. Dla porównania, obecny stanowi ok. 1,4 proc. PKB.
W największym stopniu za wzrost wydatków odpowiada program HX Fighter Program. Mowa o przetargu mającym wyłonić dostawcę nowych samolotów wielozadaniowych, które zastąpią starzejące się F/A-18C/D Hornet. Zaplanowane wydatki z tego tytułu w 2021 r. to ok. 900 mln euro. Całkowita wartość programu szacowana jest na 10 mld euro. To ma wystarczyć na zakup 64 wielozadaniowych samolotów bojowych (ok. 9,4 mld euro). Pozostałe pieniądze Finlandia przeznaczy m.in. na „finansowanie pozazamówieniowe”. Chodzi o 579 mln euro; głównie przygotowanie infrastruktury na potrzeby nowych maszyn. Wydatki zaplanowano na lata 2021-2031.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas