Kategorie: NATO

Amerykańskie samoloty bojowe dla Luftwaffe

Niemiecki tygodnik “Der Spiegel” poinformował, że Ministerstwo Obrony Republiki Federalnej Niemiec zatwierdziło plan zakupu 45 samolotów bojowych rodziny Boeing F/A-18 Super Hornet.

Dotychczas brak oficjalnego potwierdzenia tej informacji. Komentatorzy spekulują, że może się ona pojawić w tym tygodniu, co ma związek z zaplanowaną sesją Budnestagu.

Według nieoficjalnych informacji przekazanych niemieckim mediom, Bundesministerium der Verteidigung ostatecznie zaaprobowało plan rozdzielenia zakupu następców dla samolotów uderzeniowych Panavia Tornado. W ramach programu amerykański Boeing miałby dostarczyć 30 wielozadaniowych maszyn F/A-18E/F Super Hornet i 15 samolotów przełamania obrony przeciwlotniczej E/A-18G Growler. Dodatkowo europejskie konsorcjum Eurofighter GmbH może liczyć na kontrakt na około 90 swoich maszyn, które posłużą nie tylko jako następcy Tornado, ale także najstarszych EF 2000 Tranche 1.

Nieoficjalnie mówi się, że wstępna decyzja o rozpoczęciu procedury zakupu amerykańskich samolotów w ramach programu FMS została przekazana Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych 16 kwietnia. Po zatwierdzeniu tej decyzji przez Bundestag można spodziewać się formalnego uruchomienia procedury FMS.

Potrzeba dywersyfikacji zakupu wynika z potrzeb operacyjnych i zobowiązań rządu Niemiec wobec NATO. Super Hornety mają zastąpić Tornado w roli samolotów DCA (Dual Capable Aircraft). Oznacza to, że Niemcy potrzebują maszyn zdolnych nie tylko do uderzeń konwencjonalnych, ale także do przenoszenia amerykańskich bomb jądrowych. Mowa tutaj o broni składowanej na terytorium Niemiec, w ramach porozumienia o współdzieleniu taktycznej broni nuklearnej (NATO Nuclear Sharing).

Z kolei Growlery mają zastąpić Tornada w wersji przełamania obrony przeciwlotniczej ECR i być zdolne do umożliwienia działań samolotom przenoszącym bomby jądrowe działania nad terytorium przeciwnika.

Zakup obydwu typów maszyn pozwoli na ograniczenie do minimum czasu potrzebnego na certyfikację i integrację w ramach współdziałania z innymi państwami sojuszu. Eurofightery nigdy nie zostały przystosowane do przenoszenia broni nuklearnej. Taki proces byłby długotrwały i kosztowny. Wymagałby także ścisłej współpracy z Amerykanami. Warto też wspomnieć, że wersja Eurofightera do przełamania obrony przeciwlotniczej także jest jeszcze nie gotowa.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec nie skomentował doniesień „Spiegla”. Przekazał jedynie informację, że oficjalna decyzja w sprawie następców Tornado zostanie upubliczniona po przerwie wielkanocnej. Pierwszymi, którzy otrzymają stosowne wyjaśnienia będą deputowani do Bundestagu. Najbliższa sesja niemieckiego parlamentu rozpoczyna się 20 kwietnia i ma potrwać do 24 kwietnia.

Boeing dotychczas może pochwalić się sprzedażą samolotów rodziny F/A-18 Super Hornet do dwóch państw: 24 F/A-18F Super Hornet i 12 E/A-18G Growler zakupiła Australia, a 28 F/A-18E/F kupił Kuwejt.

Polecane

Włosi zbudują Mieczniki dla Indonezji

Włoska spółka stoczniowa Fincantieri zawarła umowę z Ministerstwem Obrony Republiki Indonezji na dostawę sześciu nowych…

21 godzin temu

NBPWP Borsuk na ćwiczeniach Dragon-21

Odbywające się w dniach od 2 do 18 czerwca ćwiczenia Dragon-21 to największe tego typu…

24 godziny temu

Szwajcaria wybierze Dassault Rafale?

Szwajcarskie media, bazując na nieoficjalnych źródłach, poinformowały, że jeszcze w tym miesiącu poznamy zwycięzcę w…

4 dni temu

Policja zamawia gogle noktowizyjne dla pilotów śmigłowców

Komenda Główna Policji podpisała umowy z Griffin Group Defence dotyczące zakupu 16 kompletów gogli noktowizyjnych…

4 dni temu

Polskie jastrzębie ćwiczą z włoskimi F-35A podczas BALTOPS-50

W ramach międzynarodowych ćwiczeń BALTOPS-50, które rozpoczęły się 6 czerwca, polscy piloci realizowali wspólne zadania…

4 dni temu

Pierwsze tankowanie w powietrzu z bezzałogowca MQ-25A Stingray

Boeing przeprowadził test, podczas którego bezzałogowy samolot tankowania powietrznego Boeing MQ-25A Stingray po raz pierwszy…

5 dni temu