Niemiecki okręt wrócił do domu

Okręt podwodny U 36. Fot./Deutsche Marine.

Do portu w Kilonii wszedł okręt podwodny U 36, najnowsza i zarazem ostatnia z pary jednostek typu 212A drugiej serii, który spędził poza wodami macierzystymi pięć miesięcy.

W tym czasie U-Boot przebył ponad 8000 mil morskich, z czego 5000 w zanurzeniu. Nazajutrz, w macierzystej bazie w pobliskim Eckernförde, odbyło się uroczyste powitanie U 36 i jego załogi połączone z konferencją prasową.

Czytaj także: Pani kanclerz chce lotniskowca

U-Boot operował z bazy Haakonsvern w Norwegii. Wspierał także ćwiczenia sił NATO w Zatoce Biskajskiej i kurs FOST (Flag Officer Sea Training) w Wielkiej Brytanii. Działania U 36 na północy Europy były związane m.in. zacieśnieniem współpracy pomiędzy Niemcami i Norwegią. Zwiazane jest to z decyzją Oslo o wyborze okrętów typu 212CD (common design). Zastąpią obecnie eksploatowane obecnie jednostki typu 210/Ula. Umowa obejmie cztery okręty. W tym czasie realizowano rotację załogi.

Pod koniec pobytu w Norwegii okręt przy prędkości manewrowej około 1 węzła wszedł na mieliznę w bazie morskiej w Haakonsvern. Uszkodził wtedy niegroźnie jeden z rufowych sterów zanurzania. Naprawa trwała dwa dni. Wcześniej oceny strat dokonali specjaliści ze stoczni thyssenkrupp Marine Systems – producenta serii – stwierdzając, że nie ma potrzeby transportu okrętu do stoczni w Kilonii.

Szkody objęły mniej niż 2 proc. powierzchni płetwy. Po naprawie Organ Nadzoru Środków Pływających Bundeswehry (Aufsichtsbehörde für Wasserfahrzeuge der Bundeswehr) wyraził zgodę na wykonywanie dalszych zadań przez U 36.

Czytaj także: Bundeswehra przeprowadziła strzelanie z pocisków Spike-LR

Deutsche Marine eksploatuje obecnie sześć okrętów typu 212 dwóch serii. Pierwsza czwórka trafiła do służby w latach 2005-2007. Dwa kolejne w okresie 2015-2016. Obecnie planowane jest zamówienie dwóch w wersji CD, które będą budowane w kooperacji z Norwegią. Podobnie jak Niemcy, także Włosi (obecnie jedyni eksportowi użytkownicy typu 212) planują powiększenie swojej floty z czterech do sześciu jednostek.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wietnam zainteresowany sprzętem z USA

Władze z Hanoi odbyły w ostatnich tygodniach kilkanaście spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Spotkania ...

Powstanie nowy gigant przemysłu zbrojeniowego

Już wkrótce przemysł zbrojeniowy zyska nowego potężnego gracza – spółkę Raytheon Technologies. Powstanie z ...

Brytyjskie samoloty F-35B polecą na Cypr

Sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson poinformował o podjęciu decyzji o czasowym przebazowaniu brytyjskich ...