Niemiecki okręt wrócił do domu

Okręt podwodny U 36. Fot./Deutsche Marine.

Do portu w Kilonii wszedł okręt podwodny U 36, najnowsza i zarazem ostatnia z pary jednostek typu 212A drugiej serii, który spędził poza wodami macierzystymi pięć miesięcy.

W tym czasie U-Boot przebył ponad 8000 mil morskich, z czego 5000 w zanurzeniu. Nazajutrz, w macierzystej bazie w pobliskim Eckernförde, odbyło się uroczyste powitanie U 36 i jego załogi połączone z konferencją prasową.

Czytaj także: Pani kanclerz chce lotniskowca

U-Boot operował z bazy Haakonsvern w Norwegii. Wspierał także ćwiczenia sił NATO w Zatoce Biskajskiej i kurs FOST (Flag Officer Sea Training) w Wielkiej Brytanii. Działania U 36 na północy Europy były związane m.in. zacieśnieniem współpracy pomiędzy Niemcami i Norwegią. Zwiazane jest to z decyzją Oslo o wyborze okrętów typu 212CD (common design). Zastąpią obecnie eksploatowane obecnie jednostki typu 210/Ula. Umowa obejmie cztery okręty. W tym czasie realizowano rotację załogi.

Pod koniec pobytu w Norwegii okręt przy prędkości manewrowej około 1 węzła wszedł na mieliznę w bazie morskiej w Haakonsvern. Uszkodził wtedy niegroźnie jeden z rufowych sterów zanurzania. Naprawa trwała dwa dni. Wcześniej oceny strat dokonali specjaliści ze stoczni thyssenkrupp Marine Systems – producenta serii – stwierdzając, że nie ma potrzeby transportu okrętu do stoczni w Kilonii.

Szkody objęły mniej niż 2 proc. powierzchni płetwy. Po naprawie Organ Nadzoru Środków Pływających Bundeswehry (Aufsichtsbehörde für Wasserfahrzeuge der Bundeswehr) wyraził zgodę na wykonywanie dalszych zadań przez U 36.

Czytaj także: Bundeswehra przeprowadziła strzelanie z pocisków Spike-LR

Deutsche Marine eksploatuje obecnie sześć okrętów typu 212 dwóch serii. Pierwsza czwórka trafiła do służby w latach 2005-2007. Dwa kolejne w okresie 2015-2016. Obecnie planowane jest zamówienie dwóch w wersji CD, które będą budowane w kooperacji z Norwegią. Podobnie jak Niemcy, także Włosi (obecnie jedyni eksportowi użytkownicy typu 212) planują powiększenie swojej floty z czterech do sześciu jednostek.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Departament Obrony USA zamawia kolejne karabinki M4

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych podpisał umowy na dostawy kolejnej partii 5,56 mm karabinków automatycznych ...

Izrael nie kupi Osprey’ów. Winne pieniądze

Siły Obronne Izraela anulowały plan zakupu samolotów transportowych pionowego startu i lądowania Bell/Boeing V-22 ...

Tajemnica ataku na saudyjską rafinerię

Jak to możliwe, że saudyjskie systemy obrony nie zareagowały na atak na wielką rafinerię ...