Chiny szykują kolejną bazę wojskową za granicą

Okręty wojenne, prawdopodobnie Kambodży (sądząc z kolorów), przy jednym z nabrzeży bazy w Ream. Fot./Twitter

Pekin podpisał podobno tajne porozumienie z Kambodżą w sprawie wydzierżawienia części morskiej bazy Ream nad Zatoką Tajlandzką.

Wprawdzie Hun Sen, premier Kambodży, ostro zaprzeczył doniesieniom, to jednak lokalne media twierdzą, że porozumienie w tej sprawie podpisano jeszcze wiosną. Umowa przewiduje przekazanie ok. 1/3 obecnego terenu bazy Chińczykom na 30 lat, z automatycznym przedłużeniem o 10 lat.

Czytaj także: Chiny nie dostały rakiet przez sztorm

Wcześniej, od 2010 r., w Reamco roku odbywały się amerykańsko-kambodżańskie ćwiczenia wojskowe. Ich przeprowadzanie przerwano w 2017 r., podobnie jak ich lądowy odpowiednik o nazwie Angkor Sentinel. Warto także zaznaczyć, że na początku lipca bieżącego roku Phnom Penh odrzuciło amerykańską propozycję wyremontowania części bazy. Decyzja wywołała duży niepokój w Waszyngtonie.

Zgodnie z nowym porozumieniem w Ream mogą stacjonować chińscy żołnierze, być składowana broń i oczywiście zawijać chińskie okręty.

Ream znajduje się, licząc w linii prostej, 87 km od granicy z Wietnamem. Stąd ewentualne porozumienie już wywołało niepokój w Hanoi, którego stosunki z Pekinem są bardzo napięte. Wszystko z powodu konfliktu terytorialnego na Morzu Południowochińskim.

Czytaj także: Rosja i Chiny szykują broń laserową

Również drugi sąsiad Kambodży, Tajlandia, wykazuje zdenerwowanie możliwością pojawienia się chińskich żołnierzy nad Zatoką Tajlandzką.

Premier zaprzecza i kupuje chińską broń

Informacje o dzierżawie bazy ostro dementuje premier Kambodży Hun Sen.

– Nic takiego nie mogło się stać, bo to jest sprzeczne z konstytucją – zapewnił.

Ale Chiny są największym inwestorem w Kambodży. Ich pomoc i inwestycje w 16-milionowym kraju liczone są w miliardach dolarów.

– Chiny i Kambodża są tradycyjnie przyjaznymi sąsiadami. Obie strony prowadzą wszechstronną współpracę w wielu dziedzinach – skomentował doniesienia rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang.

Czytaj także: Chińczycy skopiowali morską wersję Black Hawka?

Dementując informacje o bazie w Ream premier Hun Sen poinformował jednak, że z Chin płynie już broń dla kambodżańskiej armii za 40 mln dol. Wcześniej Phnom Penh otrzymał już chińskie uzbrojenie wartości 290 mln dolarów.

– Chcę wzmocnić armię – wytłumaczył Hun Sen.

Amerykanie wyrażają obiekcje

W listopadzie ubiegłego roku amerykański wiceprezydent Mike Pence przekazała kambodżańskiemu premierowi list wyrażający zaniepokojenie USA z powodu informacji o ewentualnym tworzeniu innej chińskiej bazy w Kambodży. Wtedy mowa była o prowincji Koh Kong, zlokalizowanej 64 km na północny-zachód od Ream.

Czytaj także: Rosja znów proponuje Chinom samoloty

Baza znajdowałaby się na nadmorskich terenach rekreacyjnych Dara Sakor. Chińczycy zainwestowali tam 3,8 mld dolarów w nieruchomości. Niepokój USA i jego miejscowych sojuszników wywołała rozbudowa tamtejszego lotniska. Budowane pasy startowe były zbyt duże jak na potrzeby ruchu turystycznego.

Według części ekspertów, po aferze jaka wybuchła wraz z przekazaniem listu Pence’a, Hun Sen przyznał publicznie, że go otrzymał, Chińczycy i Phnom Penh zrezygnowali z budowy bazy w Dara Sakor. Zamiast tego podpisali porozumienie w sprawie bazy w Ream.

– Posiadanie bazy morskiej w Kambodży oznacza, że chińska marynarka wojenna będzie działała w bardziej korzystnym środowisku operacyjnym na wodach otaczających Azję Południowo-Wschodnią – powiedział były wyższy rangą urzędnik amerykańskiego departamentu stanu Charles Edel wydaniu „South China Morning Post”.

Czytaj także: Rośnie napięcie na Morzu Południowochińskim

Z większością państw (nie tylko z Wietnamem) leżących nad brzegami Morza Południowochińskiego Pekin jest skonfliktowany z powodu swoich roszczeń terytorialnych.

Chiny posiadały dotychczas jedyną zagraniczną morską bazę wojskową w Dżibuti (od 2017 r.). Trzeba jednak pamiętać, że ten mały kraj, położony w strategicznym miejscu, uczynił z najmu prawdziwy biznes. Poza Chinami bazy w Dżibuti posiadają także USA, Francja, Hiszpania, Włochy oraz Japonia.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Żandarmi na zakupach

Oddział Zabezpieczenia Żandarmerii Wojskowej poinformował o rozstrzygnięciu trzech przetargów dotyczących zakupu pojazdów specjalnego przeznaczenia ...

F/A-18 Super Hornet następcą niemieckich Panavia Tornado

Rzecznik prasowy Ministerstwa Obrony Republiki Federalnej Niemiec potwierdził wcześniejsze, wówczas jeszcze nieoficjalne, doniesienia dotyczące ...

Wojsko Polskie otrzyma węgierskie radary

Inspektorat Uzbrojenia rozstrzygnął postępowanie dotyczące zakupu stacji radiolokacyjnych rozpoznania pola walki dla Sił Zbrojnych ...