Amerykanie stracili kolejnego F-35

Wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-35B lotnictwa USMC. Fot./Darin Russell/Lockheed Martin.

W Kalifornii doszło do wypadku lotniczego, który zakończył się rozbiciem wielozadaniowego samolotu bojowego Lockheed Martin F-35B Lightning II i transportowo-tankującego KC-130J Super Hercules.

Według dostępnych informacji obydwa samoloty, należące do lotnictwa US Marine Corps, brały udział w ćwiczeniach uzupełniania paliwa w powietrzu. Szkolący się pilot maszyny bojowej nie zastosował się do obowiązujących procedur i spowodował kolizję maszyn w powietrzu. Po utracie sterowności przez F-35B jego pilot katapultował się pomyślnie i został odnaleziony przez ekipy ratownicze.

KC-130J Super Hercules awaryjnie lądował na polu w pobliżu lotniska Jacqueline Cochran Regional Airport. Na pokładzie znajdowało się osiem osób ‒ wszyscy przeżyli. Dostępny materiał zdjęciowy wskazuje, że maszyna będzie mogła zostać naprawiona.

Czytaj także: Plany modernizacji brytyjskich F-35B

W tym roku jest to trzeci poważny incydent z udziałem samolotów Lockheed Martin F-35. 19 maja, w rejonie bazy Eglin na Florydzie, rozbił się F-35A należący do US Air Force ‒ pilot katapultował się. 8 czerwca w bazie Hill w Utah F-35A wylądował bez wysuniętego podwozia – maszyna odniosła poważne uszkodzenia, a US Air Force nie poinformowała dotąd o skierowaniu jej do remontu.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Pancerny problem Rosji

„Ta maszyna nie nadaje się do walki” – napisał o najnowocześniejszym, rosyjskim czołgu T-14 „Armata” ...

Indie planują zakup rosyjskich myśliwców

„Zapytanie jest. Teraz omawiane są warunki” – cytuje agencja RIA „anonimowe źródło w systemie ...

Rosyjskie samoloty będą jak F-35

Su-33 i MiG-39 KR będą mogły w czasie rzeczywistym przekazywać systemom rakietowym informacje o ...