Rosjanie dozbrajają Raptory. Czyżby lekcja z Ukrainy?

Na Newie w Sankt Petersburgu odbyła się próba generalna defilady z okazji święta Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Ta właściwa planowana jest, zgodnie z tradycją, na ostatnią niedzielę lipca.

Publikacja: 29.07.2022 11:50

Kuter typu Raptor z nowym uzbrojeniem i systemem samoobrony.

Kuter typu Raptor z nowym uzbrojeniem i systemem samoobrony.

Foto: Curious/forums.airbase.ru

Jedną z uczestniczących jednostek był zmodernizowany kuter desantowy projektu 03160 Raptor. Najprawdopodobniej wprowadzone zmiany są następstwem doświadczeń wyniesionych z wojny przeciwko Ukrainie.

Te niewielkie jednostki, wzorowane niewątpliwie na szwedzkich kutrach desantowych Stridsbåt 90H, zbudowała stocznia Pełła mająca swoją siedzibę w podpetersburskiej miejscowości Otradnoje. Mają one wyporność pełną 23 ton, przy wymiarach 16,9×4,1×0,9 m. Umożliwiają przewóz do 20 w pełni wyekwipowanych żołnierzy, podczas gdy stała załoga liczy dwie osoby. Napęd stanowią dwa silniki wysokoprężne Caterpillar C18 o mocy po 847 kW/1150 KM napędzające dwa pędniki wodnostrumieniowe KaMeWa 36A3. Opisywane kutry służą w trzech spośród pięciu flot WMF od 2013 r. Łącznie dotąd przekazano odbiorcy 17 kutrów, z których aż dziewięć trafiło do Floty Bałtyckiej i rozdzielono pomiędzy obie główne bazy tego związku operacyjnego tj. Leningradzką Bazę Wojenno-Morską z portami w Kronsztadzie i Łomonosowie oraz Bałtycką Bazę Wojenno-Morską w Bałtyjsku. Spośród nich dwa (Gieorgij Potiechin i Junarmiejec Moskwy) wykończone zostały w podwyższonym standardzie VIP i przeznaczone są do przewozu najważniejszych osób w państwie z prezydentem Federacji Rosyjskiej włącznie. Ich cechą charakterystyczną jest m.in. białe malowanie i brak stałego uzbrojenia. Pozostałe siedem jednostek podlega Flocie Czarnomorskiej (z których cztery utracono w trakcie tzw. operacji specjalnej w Ukrainie), a pojedyncza operuje na wodach Morza Kaspijskiego w ramach tamtejszej Flotylli Kaspijskiej.

Czytaj więcej

Cień dawnej potęgi. Krążowniki Moskwa, Marszał Ustinow, Wariag i Ukrajina

Jednostka spostrzeżona na Newie, najprawdopodobniej P-436, wyróżnia się od pozostałych kutrów znacznie wzmocnionym uzbrojeniem stałym. Standardowym dla nich jest zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Uprawa-Kord z 14,5 mm wkm, naprowadzanym z wykorzystaniem głowicy optoelektronicznej GOEM z kanałem TV i termowizyjnym. System ten umożliwia zwalczanie celów w odległości do 3000 m. Dodatkowo na pokładzie rufowym, na podwyższeniach burt, będących jednocześnie opancerzonymi osłonami dla strzelców, zainstalowano po jednym 7,62 mm karabinie maszynowym 6P41 Pieczenieg o szybkostrzelności 650 do 800 strz./min i zasięgu do 1500 m.

Zmodyfikowana jednostka otrzymała zainstalowane w rejonie pawęży dwie poczwórne wyrzutnie 9M133FM-3 pocisków kierowanych systemu 9K135 Kornet-M (D1). Jest to najnowsza odmiana tego wzoru uzbrojenia, znajdującego się w użyciu od 1998 r. Jego próby zakończono niedawno, bo 21 lutego tego roku. Poza pojazdami opancerzonymi może on zwalczać także cele powietrzne poruszające się z prędkościami do 250 m/s na wysokości do 5÷6 km. Naprowadzany jest na cel laserowo, a jego zasięg został zwiększony w stosunku do starszych odmian niemal dwukrotnie do 10 km (poprzednie 5,5 km), zaś minimalna odległość strzelania to 150 m. Masa pojedynczego pojemnika transportowo-startowego z pociskiem to ok. 33 kg, natomiast głowica bojowa pocisku ma masę 7 kg.

Wyrzutnie systemu Kornet-D na rufie zmodyfikowanego Raptora.

Wyrzutnie systemu Kornet-D na rufie zmodyfikowanego Raptora.

Curious/forums.airbase.ru

Drugą ciekawostką w obszarze nowego wyposażenia jednostki jest system samoobrony składający się z 18 wyrzutni celów pozornych. Rozmieszczono je po dziewięć na burcie, w tym cztery w pobliżu wyrzutni ppk Kornet (ustawione pod dużym kątem) i pięć zamontowanych równolegle do powierzchni morza pod różnymi kątami w płaszczycie poziomej na niewielkim pokładzie dziobowym (wokół znajdującej się tam rampy dla żołnierzy desantu). Same wyrzutnie przypominają te zainstalowane na najnowszych rosyjskich czołgach podstawowych T-14 Armata, wchodzących w skład systemu aktywnej obrony KAZ (Kompleks aktiwnoj zaszczity) Afganit. Na dachu sterówki w jej przedniej części zainstalowano z kolei stację radiolokacyjną odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie wspomnianego systemu obronnego. Czy zaprezentowana modyfikacja to efekt analizy działań morskich i zagrożeń ze strony bezzałogowych aparatów latających i zadanych przez nie strat opisywanym jednostkom w trakcie trwającej obecnie „operacji specjalnej" oraz próba wzmocnienia obrony przed zagrożeniami ze strony środków napadu powietrznego kutrów projektu 03160 Raptor? Przypomnijmy, w trakcie wojny na Ukrainie co najmniej cztery Raptory zostały ciężko uszkodzone (wg strony ukraińskiej nawet zatopione) przez bomby zrzucane z BSP Bayraktar TB2, zaś przynajmniej w jednym przypadku uszkodzenie było wynikiem trafienia ppk 9M113 Konkurs. Nie dziwi więc taka konfiguracja środków przeciwdziałania: system z lekkim uniwersalnym pociskiem rakietowym do zwalczania celów powierzchniowych i powietrznych oraz system obrony przed zbliżającymi się pociskami. Publikowane w Internecie zdjęcia świadczą, że część z kutrów została odholowana do portu i jest naprawiana. Nie zmienia to faktu, że Ukraińcy osiągnęli zamierzony cel – wyeliminowali jednostki z walki na długi czas.

Zastanawiający jest natomiast brak podświetlacza laserowego do naprowadzania pocisków w wiązce laserowej, choć nie można wykluczyć, że został on zintegrowany z głowicą GOEM zdalnie sterowanego stanowiska uzbrojenia. Na wyrzutni samobieżnej systemu Kornet-D stosowne urządzenia umieszczone są pod kontenerami transportowo-startowymi.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego