Duma „Łucznika” - automaty Grot bronią Ukrainy

Modułowe karabinki automatyczne Grot, najnowsza broń strzelecka zaprojektowana kraju i używana m.in. przez Wojska Obrony Terytorialnej, jest już w rękach ukraińskich obrońców - twierdzą eksperci i uważni obserwatorzy sprzętu wojskowego używanego w wojnie nad Dnieprem.

Publikacja: 05.05.2022 18:56

MSBS Grot

MSBS Grot

Foto: materiały prasowe

- Jeśli tak jest, a partia karabinków MSBS wysłana przez Warszawę w ramach pomocy wojskowej do Ukrainy nie uszczupliła naszych obronnych rezerw, to działamy rozsądnie. Nic nie sprawdzi lepiej karabinu, jak masowe jego użycie i prowadzenie intensywnego ognia w naturalnych warunkach bojowych i to w okolicznościach pola walki przewidywanych w wojennych scenariuszach przez polskich sztabowców – mówi Jarosław Lewandowski specjalista ds. broni strzeleckiej i szef fachowego pisma „Strzał".

Ekspert nie kryje zdziwienia, że w pakiecie polskiej pomocy wojskowej dla broniącego się przed napaścią Moskwy Kijowa, znalazł się strzelecki oręż, bo karabinów Ukrainie nie brak. Broń strzelecką nowej generacji , uzupełniającą systemy wywodzące się z rodziny AK-47 i liczne klony Kałasznikowa Ukraińcy produkowali seryjnie u siebie z pomocą Izraela i wykorzystując izraelskie licencje – twierdzi Lewandowski. Informację o przekazaniu Ukraińskim Siłom Zbrojnym 100 tys. karabinów ujawnił w końcu kwietnia tego roku prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla wpływowego pisma Wall Street Journal. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP nie wymienił w rozmowie z dziennikarzami WSJ grotów. Liczba 10 tys. karabinków MSBS pojawiała się w mediach, jeszcze w lutym, na początku wojny w Ukrainie, gdy premier Mateusz Morawiecki zapowiadał po spotkaniu z władzami z Kijowa ofertę sprzętową uzgodnioną z sąsiadami ze Wschodu.

Dane ściśle tajne

Gdy próbowaliśmy poznać w MON szczegóły wysyłki „defensywnego" uzbrojenia, jak wówczas kwalifikowano transfer sprzętu wojskowego do Ukrainy – w tym grotów - resort Mariusza Błaszczaka uchylił się od komentarza. Radar zapytał radomskiego producenta MSBS Grot - Fabrykę Broni „Łucznik" – o liczbę automatów wysłanych Ukrainie. Jednak Aleksandra Odziemkowska, rzeczniczka spółki wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej odmówiła zasłoniając się tajemnicą:

- Z uwagi na obecną sytuację i wrażliwy charakter danych nie możemy przekazać (...) informacji o kwestiach związanych z możliwościami produkcyjnymi i bieżącą produkcją zakładu. Niezależnie od tego, informacje dotyczące kwot zamówień i ich wartości zgodnie z zapisami umów stanowią dane poufne i nie mogą być ujawniane bez zgody zamawiającego – zakomunikowała Odziemkowska.

Tysiące modułowych karabinów

Na podstawie publikowanych dotąd danych można szacować, że zakłady „Łucznik" z zakontraktowanych przez Siły Zbrojne RP ok. 70 tys. karabinów Grot C16 MSBS-556K do końca 2021 r. dostarczyły „zamawiającemu" czyli MON 55-60 tys. grotów w kilku sukcesywnie poprawianych i modyfikowanych wersjach. Tomasz Dmitruk analityk militarny i specjalista od wojskowych inwestycji przypuszcza, że kilkudziesięciotysięczną część przekazanej Ukrainie przez polski rząd stutysięcznej partii karabinów, o których mówił zachodniej prasie prezydent Duda - mogły stanowić karabinki Beryl kal 5,56 z udanej i sprawdzonej na wojnach w Iraku i Afganistanie „ polskiej" rodziny systemu Kałasznikowa. Dmitruk nie ma wątpliwości, że wysłanie grotów na pierwszą linię walk o Ukrainę, to dobry ruch który pomoże obrońcom, ale też powinien potwierdzić zalety nowych automatów z Radomia.

Rodzimy projekt i nadzieja „Łucznika"

Karabinek MSBS Grot to pierwszy w nowożytnych dziejach RP karabin polskiej konstrukcji. Modułową broń automatyczną opracowaną przez Fabrykę Broni Radom oraz Wojskową Akademię Techniczną można - wymieniając lufę czy inne komponenty - elastycznie dostosowywać do różnych zadań i potrzeb. Zwracają uwagę nowe rozwiązania grotów: przestawny zamek który pozwala dostosować broń do strzelców prawo i leworęcznych i liczne udogodnienia poprawiające ergonomię i funkcjonalność. Eksperci podkreślają też wyjątkowa celność grotów: przy pewnej ręce i oku strzelca, skupienie przestrzelin w tarczy zawsze robi spore wrażenie. Fabryka Broni „Łucznik"- Radom, rozwijana w okresie COP jest nadal podstawowym producentem i dostawcą broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP oraz innych służb mundurowych. Sztandarowymi produktami „Łucznika" są obecnie karabinek podstawowy MSBS Grot kal. 5.56x45 mm i pistolet samopowtarzalny VIS 100 kal. 9x19 mm, karabinki szturmowe rodziny Beryl w kalibrach 5.56x45 mm oraz 7.62x39 mm. Ofertę uzupełniają pistolety P99 AS kal. 9x19 mm. Marka „Fabryka Broni" istnieje od 1925 r.

- Jeśli tak jest, a partia karabinków MSBS wysłana przez Warszawę w ramach pomocy wojskowej do Ukrainy nie uszczupliła naszych obronnych rezerw, to działamy rozsądnie. Nic nie sprawdzi lepiej karabinu, jak masowe jego użycie i prowadzenie intensywnego ognia w naturalnych warunkach bojowych i to w okolicznościach pola walki przewidywanych w wojennych scenariuszach przez polskich sztabowców – mówi Jarosław Lewandowski specjalista ds. broni strzeleckiej i szef fachowego pisma „Strzał".

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego