Aktualizacja: 11.05.2025 21:39 Publikacja: 25.02.2022 13:19
Infografika zaprezentowana prezydentowi Władimirowi Putinowi i Aleksandrowi Łukaszence. W lewym górnym rogu widać dwa MiG-i-31I(K) i różne cele ich Kinżałów.
Foto: Służba prasowa Prezydenta Republiki Białoruś
Ćwiczenia pod kryptonimem „Grom-2022" (poprzednie odbyły się w 2019 r.), to przedsięwzięcie szczebla strategicznego, nazywane też nieoficjalnie ćwiczeniami rosyjskiej triady jądrowej, gdyż w biorą w nich udział Strategiczne Wojska Rakietowe (RWSN), Marynarka Wojenna (WMF) i Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) – w tym Lotnictwo Dalekiego Zasięgu WWS WKS. Czyli zasadnicze rodzaje rosyjskich sił zbrojnych i wojsk mające w swym uzbrojeniu broń jądrową. Ćwiczenia „Grom-2022" zapowiedziano jeszcze 21 grudnia ub.r. podczas posiedzenia Kolegium Ministerstwa Obrony FR, które odbyło się w tzw. poszerzonym składzie i pod przewodnictwem zwierzchnika Sił Zbrojnych FR, prezydenta Władimira Putina. Wówczas w swym wystąpieniu rosyjski minister obrony gen. armii Siergiej Szojgu, gdy odnosił się do planów na 2022 r., powiedział, że zostaną przeprowadzone ćwiczenia szczebla strategicznego „Wostok" i ćwiczenia „Grom" właśnie. Te drugie na początku roku. Co ciekawe, obecnie w komunikatach rosyjskiego resortu obrony w ogóle nie pada kryptonim „Grom". Wspominają o nim nieliczne rosyjskie media. Natomiast przeprowadzone przedsięwzięcie szkoleniowe oficjalnie określa się jako „ćwiczenia sił strategicznego odstraszania", bez kryptonimu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas