Grom-2022 ‒ ćwiczenia rosyjskiej triady jądrowej

Siły Zbrojne Federacji Rosyjskiej przeprowadziły, zapowiadane od dłuższego czasu, ćwiczenia wojskowe, w których przetestowały swoje strategiczne siły jądrowe, a także systemy podwójnego, bo także konwencjonalnego, zastosowania, w tym rakietowe pociski hipersoniczne systemów Cyrkon i Kinżał.

Publikacja: 25.02.2022 13:19

Infografika zaprezentowana prezydentowi Władimirowi Putinowi i Aleksandrowi Łukaszence. W lewym górn

Infografika zaprezentowana prezydentowi Władimirowi Putinowi i Aleksandrowi Łukaszence. W lewym górnym rogu widać dwa MiG-i-31I(K) i różne cele ich Kinżałów.

Foto: Służba prasowa Prezydenta Republiki Białoruś

Ćwiczenia pod kryptonimem „Grom-2022" (poprzednie odbyły się w 2019 r.), to przedsięwzięcie szczebla strategicznego, nazywane też nieoficjalnie ćwiczeniami rosyjskiej triady jądrowej, gdyż w biorą w nich udział Strategiczne Wojska Rakietowe (RWSN), Marynarka Wojenna (WMF) i Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) – w tym Lotnictwo Dalekiego Zasięgu WWS WKS. Czyli zasadnicze rodzaje rosyjskich sił zbrojnych i wojsk mające w swym uzbrojeniu broń jądrową. Ćwiczenia „Grom-2022" zapowiedziano jeszcze 21 grudnia ub.r. podczas posiedzenia Kolegium Ministerstwa Obrony FR, które odbyło się w tzw. poszerzonym składzie i pod przewodnictwem zwierzchnika Sił Zbrojnych FR, prezydenta Władimira Putina. Wówczas w swym wystąpieniu rosyjski minister obrony gen. armii Siergiej Szojgu, gdy odnosił się do planów na 2022 r., powiedział, że zostaną przeprowadzone ćwiczenia szczebla strategicznego „Wostok" i ćwiczenia „Grom" właśnie. Te drugie na początku roku. Co ciekawe, obecnie w komunikatach rosyjskiego resortu obrony w ogóle nie pada kryptonim „Grom". Wspominają o nim nieliczne rosyjskie media. Natomiast przeprowadzone przedsięwzięcie szkoleniowe oficjalnie określa się jako „ćwiczenia sił strategicznego odstraszania", bez kryptonimu.

W ramach ćwiczeń „Grom-2022" zaplanowano odpalenia międzykontynentalnych pocisków balistycznych, zatem odpowiednie noty uprzedzające przekazano Stanom Zjednoczonym. Ćwiczeń z takim uzbrojeniem nigdy nie organizuje się bowiem niespodziewanie.

Odpalenie operacyjno-taktycznego pocisku manewrującego 9M728 z wyrzutni systemu 9K720 Iskander-M na

Odpalenie operacyjno-taktycznego pocisku manewrującego 9M728 z wyrzutni systemu 9K720 Iskander-M na poligonie Kapustin.

MO FR

19 lutego, jeszcze przed rozpoczęciem ćwiczeń, rosyjska agencja informacyjna TASS zacytowała słowa szefa SG SZ FR gen. armii Walerija Gierasimowa, który meldował Putinowi, że odbędą się one w dwóch fazach. W pierwszej odbędą się odpalenia uzbrojenia o „zwiększonym potencjale zagrożenia [jakie stwarza dla nieprzyjaciela]", a w drugiej fazie przewidziano przećwiczenie wykonania, autoryzowanego przez prezydenta FR, strategicznego uderzenia odwetowego. Agencja informacyjna Interfaks-AWN posłużyła się sformułowaniem, że użyte podczas ćwiczeń „Strategiczne Siły Odstraszania" (Stratiegiczeskije siły sdierżywanija) składają się ze „Strategicznych Sił Ofensywnych" (Stratiegiczeskije nastupatielnyje siły, SNS) i „Strategicznych Sił Obronnych (Stratiegiczeskije oboronitielnyje siły, SOS). SNS to przede wszystkim RWSN, a także siły o podwójnym zastosowaniu (także konwencjonalnym), czyli bombowce oraz okręty podwodne i nawodne. Natomiast SOS to siły obrony rakietowo-kosmicznej (czyli Wojska PWO/PRO i Wojska Kosmiczne).

Zatem w ćwiczenia „strategicznego odstraszania" zaangażowano siły WKS, Południowego Okręgu Wojskowego, RWSN, Floty Północnej i Floty Czarnomorskiej. Kierując się kolejnością publikacji przez rosyjski resort obrony nagrań z poligonów, przegląd użytego uzbrojenia należy zacząć od systemu 9K720 Iskander-M, który na poligonie Kapustin Jar odpalił operacyjno-taktyczny skrzydlaty pocisk manewrujący 9M728.

Z pozycji na Morzu Barentsa okręt podwodny o napędzie jądrowym K-18 Karielija proj. 667BDRM Dielfin Floty Północnej odpalił pocisk balistyczny typu R-29RMU2 Siniewa. Jego ćwiczebna część bojowa spadła na cel na poligonie Kura na Kamczatce. Notabene ten sam okręt odpalił Siniewę także podczas ćwiczeń „Grom-2019".

Następnie pokazano odpalenie z myśliwca MiG-31I(K) hipersonicznego pocisku rakietowego 9-S-7760 systemu 9-A-7660 Kinżał. Pocisk trafił cel na poligonie Piemboj (nieopodal Workuty).

W 2021 r. gotowość operacyjną osiągnął pierwszy pułk MiG-ów-31I(K) uzbrojonych w Kinżały. Z użyciem tego pocisku podczas tych ćwiczeń wiąże się jeszcze jedna ciekawostka. Otóż przebieg ćwiczeń razem z prezydentem Putinem oglądał prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko, który w tym czasie był w Rosji. I w relacji medialnej pokazano infografikę, która sugerowała, że odpalono dwa Kinżały. W tym jeden w wersji przeciwokrętowej przeciwko celowi nawodnemu. W nagraniu wideo z użycia Kinżałów faktycznie widać dwa MiG-i-31I(K), każdy z Kinżałem w innej wersji – jeden pocisk ma radioprzezroczystą osłonę nosa, a drugi nie, co sugeruje wersję do atakowania celów lądowych o znanych współrzędnych.

Z wojskowego kosmodromu Plesieck odpalono międzykontynentalny pocisk balistyczny 15P155M systemu RS-24 Jars (w materiałach MO FR określony jako Jars-S). Jego ćwiczebna część bojowa spadła na cele na poligonie Kura. Niewykluczone, że odpalenie tego pocisku wieńczyło szkolenie kolejnego pułku rakietowego RWSN przezbrojonego w Jarsy.

Bombowce strategiczne (nosiciele pocisków rakietowych) Tu-95MS odpaliły skrzydlate pociski manewrujące Ch-55SM przeciw celom ćwiczebnym – wg części doniesień i na poligonie Piemboj, i na poligonie Kura. A wg innych tylko na tym pierwszym.

W dalszej kolejności zaprezentowano serię odpaleń skrzydlatych pocisków manewrujących systemu Kalibr. Najpierw wersji Kalibr-PŁ, odpalanej z wyrzutni okrętów podwodnych. Jeden pocisk odpalił konwencjonalny okręt podwodny proj. 636.3 Warszawianka, najwyraźniej jeden z okrętów Floty Czarnomorskiej.

Po nim skrzydlaty pocisk manewrujący 3M14 systemu Kalibr-NK odpalił mały okręt rakietowy Grajworon proj. 21631 Bujan-M ze składu Floty Czarnomorskiej.

Pocisk systemu Kalibr-PŁ odpalił też okręt podwodny o napędzie jądrowym proj. 885 typu Jasienʹ (lub 885M Jasienʹ-M) Floty Północnej.

Rakietowe strzelanie ćwiczeń „sił strategicznego odstraszania" zakończyła fregata Admirał Fłota Sowietskogo Sojuza Gorszkow proj. 22350 Admirał Gorszkow, odpalając hipersoniczny pocisk manewrujący 3M22 Cyrkon.

W przypadku odpaleń pocisków Kinżał i Cyrkon było to pierwsze w historii użycie tych systemów jako uzbrojenia eksploatowanego liniowo. Wszystkie dotychczasowe starty tych pocisków wynikały z programu testów rozwojowych lub badań państwowych (samego pocisku lub integracji z nosicielem).

Formacja czterech MiG-31(I)K z podwieszonymi pociskami 9-S-7760 systemu Kinżał.

Formacja czterech MiG-31(I)K z podwieszonymi pociskami 9-S-7760 systemu Kinżał.

MO FR

Całe uzbrojenie podczas ćwiczeń „sił strategicznego odstraszania" użyto w tzw. wspólnej (ujednoliconej) pętli dowodzenia. Według oficjalnego komunikatu opublikowanego po ćwiczeniach, ich wszystkie założenia zostały wypełnione, wszystkie pociski trafiły w wyznaczone cele, potwierdzając swoje charakterystyki taktyczno-techniczne.

20 lutego Ministerstwo Obrony FR poinformowało także, że tzw. ćwiczebno-treningowa sieć RWSN przeprowadziła ćwiczenia na symulatorach, które umożliwiają odwzorowanie wszelkich zadań bojowych na sprzęcie dowodzenia, którym posługują się Strategiczne Wojska Rakietowe podczas swych dyżurów bojowych. Symulator umożliwia także przećwiczenie wszelkich procedur obsługowych i serwisowych, symulując różne zdarzenia w czasie rzeczywistym. Wszystkie działania szkolonych są zapisywane w postaci kopii przeprowadzonej symulacji do późniejszego zastosowania jako pomocy dydaktycznej przy omawianiu działań wykonanych na symulatorze.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego