Aktualizacja: 18.03.2025 15:50 Publikacja: 25.02.2022 13:19
Infografika zaprezentowana prezydentowi Władimirowi Putinowi i Aleksandrowi Łukaszence. W lewym górnym rogu widać dwa MiG-i-31I(K) i różne cele ich Kinżałów.
Foto: Służba prasowa Prezydenta Republiki Białoruś
Ćwiczenia pod kryptonimem „Grom-2022" (poprzednie odbyły się w 2019 r.), to przedsięwzięcie szczebla strategicznego, nazywane też nieoficjalnie ćwiczeniami rosyjskiej triady jądrowej, gdyż w biorą w nich udział Strategiczne Wojska Rakietowe (RWSN), Marynarka Wojenna (WMF) i Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) – w tym Lotnictwo Dalekiego Zasięgu WWS WKS. Czyli zasadnicze rodzaje rosyjskich sił zbrojnych i wojsk mające w swym uzbrojeniu broń jądrową. Ćwiczenia „Grom-2022" zapowiedziano jeszcze 21 grudnia ub.r. podczas posiedzenia Kolegium Ministerstwa Obrony FR, które odbyło się w tzw. poszerzonym składzie i pod przewodnictwem zwierzchnika Sił Zbrojnych FR, prezydenta Władimira Putina. Wówczas w swym wystąpieniu rosyjski minister obrony gen. armii Siergiej Szojgu, gdy odnosił się do planów na 2022 r., powiedział, że zostaną przeprowadzone ćwiczenia szczebla strategicznego „Wostok" i ćwiczenia „Grom" właśnie. Te drugie na początku roku. Co ciekawe, obecnie w komunikatach rosyjskiego resortu obrony w ogóle nie pada kryptonim „Grom". Wspominają o nim nieliczne rosyjskie media. Natomiast przeprowadzone przedsięwzięcie szkoleniowe oficjalnie określa się jako „ćwiczenia sił strategicznego odstraszania", bez kryptonimu.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, a też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
Ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy we wspólnym oświadczeniu rekomendują wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Nasz kraj podpisał ją w 1997 roku, a ratyfikował w 2012. Wyjaśniamy, czym jest Konwencja Ottawska.
W środę Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera biuro w Brukseli, które ma pomóc w lepszym pozyskiwaniu środków z programów europejskich. Poza tym PGZ znów chce kłaść większy nacisk na przychody z eksportu.
Chiny kontrolują ponad połowę światowej produkcji stoczniowej, wykorzystując strategię "fuzji wojskowo-cywilnej" do budowy najpotężniejszej floty wojennej na świecie. Zagraniczne firmy nieświadomie finansują chińską modernizację wojskową, zamawiając statki w stoczniach, które jednocześnie budują okręty wojenne.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Grupa Niewiadów ogłosiła, że podpisała umowę na zakup dwóch linii do elaboracji, czyli upraszczając - napełniania pocisków materiałami wybuchowymi. Działalność ma ruszyć na koniec 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 60 mln zł.
Niemcy poszukują setek miliardów na obronę i ożywienie gospodarki. To konsekwencja zmiany globalnej sytuacji po dojściu do władzy Trumpa.
Czy powinna istnieć możliwość prawna, aby zaskarżyć do sądu administracyjnego powołanie do służby wojskowej lub na ćwiczenia rezerwy do armii? Odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej jest jednoznaczna.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas