Interfaks-AWN cytuje w swej depeszy oświadczenie rosyjskiego resortu obrony, który zapowiedział rozpoczęcie w 2022 r. przezbrajania „bołogowskiej" dywizji rakietowej (czyli 7. Gwardyjskiej Dywizji Rakietowej, jest ona powszechnie nazywana „bołogowską" od miejsca jej dyslokacji na terenie rejonu bołogowskiego ze stolicą w Bołogoje) w obwodzie twerskim. Oficjalnie dywizja stacjonuje we wsi Wypołzowo, ale de facto w graniczącym z nią tzw. mieście zamkniętym (ros. ZATO) Oziornyj.

Czytaj więcej

Podniesiono bandery na dwóch nowych rosyjskich atomowych okrętach podwodnych

Tym samym 7. Dywizja jest najbardziej wysuniętą na zachód dywizją Strategicznych Wojsk Rakietowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej (RWSN). Obecnie w 7. Dywizji rozpoczęły się przygotowania do odbioru nowego typu systemu rakietowego. Obecnie w związku tym dyżury bojowe pełnią mobilne systemy RT-2PM Topol (oznaczenie GRAU systemu to 15P158, a pocisku 15Ż58), które weszły do linii jeszcze w 1988 r. Topole cieszą się opinią najbardziej niezawodnych międzykontynentalnych pocisków balistycznych o tak długim stażu. Oryginalny fabryczny resurs trójstopniowych pocisków na paliwo stałe wynosił 10 lat. Do tej pory recertyfikacje pozwoliły wydłużyć życie Topoli do ponad 25 lat (najmłodsze pociski wyprodukowano w 1994 r. – w tym właśnie roku pierwszy pułk 7. Dywizji dostał swoje Topole, drugi w 1996 r.). Aktualnie 7. Dywizja składa się z dwóch pułków rakietowych – 41. i 510. Drugą dywizją, która wciąż ma jeszcze w uzbrojeniu Topole jest 35. Dywizja Rakietowa stacjonująca w ZATO Sibirskij w Kraju Ałtajskim.

Nowym systemem, który zastąpi Topole, będzie także mobilny RS-24 Jars (15P155M), konstrukcyjnie wywodzący się z Topola-M. Jars wykorzystuje także trójstopniowy pocisk 15Ż55M z silnikami na kompozytowe paliwo stałe. Zasadnicza różnica w porównaniu z jednogłowicowymi Topolami/Topolami-M to czterogłowicowa część bojowa Jarsa (oficjalnie rosyjski resort obrony podaje właśnie takie ukompletowanie części bojowej, moc głowic jest regulowana w przedziale 300÷500 kt). Jarsa także skonstruowano w Moskiewskim Instytucie Techniki Cieplnej (MIT), a do linii jest wprowadzany od 2009 r.

Czytaj więcej

Zapad-2021. Agresywne ćwiczenia wymierzone w Zachód

Przy okazji powyższej informacji rosyjski resort obrony podał, że w Jarsy przezbrojono już sześć z ośmiu pułków przewidzianych do przezbrojenia w ten system. Podawany zasięg Jarsa to 11 000 km. Łącznie w 2022 r. RWSN dostaną 21 nowych międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Prócz Jarsów i kolejnych pocisków systemu 15P771 z beznapędowymi hipersonicznymi częściami bojowymi UBB Awangard, będą wśród nich także pierwsze egzemplarze najcięższych międzykontynentalnych pocisków balistycznych nowego typu RS-28 Sarmat. Jeszcze 1 stycznia Interfaks-AWN podał za rosyjskim resortem obrony, że w sylwestra ponad 500 załóg RWSN pełniło dyżury bojowe, a każdego dnia dyżuruje ponad 6000 oficerów i żołnierzy Strategicznych Wojsk Rakietowych.