Reklama
Rozwiń

Zapad i inne rosyjskie ćwiczenia w 2021 roku

Publikacja: 18.01.2021 20:45

Ćwiczą pododdziały pancerne i zmechanizowane. Fot. MO FR.

Ćwiczą pododdziały pancerne i zmechanizowane. Fot. MO FR.

Foto: Ćwiczą pododdziały pancerne i zmechanizowane. Fot. MO FR.

Rosyjski dziennik internetowy Gazieta.Ru opublikował artykuł na temat zaplanowanych na ten rok największych ćwiczeń Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Najważniejszym z tych przedsięwzięć szkoleniowych będą manewry szczebla strategicznego pod kryptonimem „Zapad-2021”.

W 2021 r. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej planuje przeprowadzić ponad 4800 ćwiczeń i innych przedsięwzięć szkoleniowych o zróżnicowanej skali. Dla porównania w minionym roku było ich aż ponad 18 500. To oznaczało wzrost ćwiczeń ogólnowojskowych o 5 proc. i międzynarodowych o 6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.  Ćwiczeń stricte bojowych w ujęciu rocznym przeprowadzono w 2020 r. o 36 proc. więcej. Jednak tak duża liczba ćwiczeń w 2020 r. wynikała z wliczenia w poczet działań szkoleniowych wszystkich dodatkowych akcji związanych z walką z pandemią COVID-19 z udziałem wojska.

Czytaj także: Rosja: nowy sprzęt w armii

W tym roku największy nacisk będzie położony na ćwiczenia kierowania i dowodzenia walką. W tym oddziaływania ogniowego oraz współpracy pomiędzy różnymi rodzajami wojsk i sił zbrojnych. Mówi się o zwiększeniu manewrowości i mobilności taktycznej pojedynczych oddziałów, jak i całych związków operacyjnych oraz taktycznych. Scenariuszach zaplanowanych ćwiczeń uwzględniaja doświadczenia z najnowszych konfliktów i wojen, aby przetestować nowe metody walki.

W ubiegłym roku z myślą o ćwiczeniach w obecnym, rosyjski resort obrony przygotował ok. 1200 polowych obozów szkoleniowych i przeprowadził 1700 zajęć instruktorsko-metodycznych. Poza tym przygotowano 2500 obiektów szkoleniowych i egzemplarzy sprzętu. Serwisowi poddano ok. 30 000 sztuk różnego wyposażenia poligonowego. Przygotowania w pierwszej kolejności objęły sprzęt i zapasy materiałowe potrzebne do ćwiczeń w warunkach zimowych.

Rosyjsko-białoruskie ćwiczenia „Zapad-2021”

Najważniejszym wydarzeniem szkoleniowym będą wspólne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia szczebla strategicznego „Zapad-2021”. Odbędą się na zachodnim kierunku działań, a rosyjski Zachodni Okręg Wojskowy będzie ich gospodarzem. Niemniej ważna część „Zapadu-2021” rozegra się na pięciu białoruskich poligonach.

Czytaj także: Rosja wzmacnia Flotę Pacyfiku

Wspólne ćwiczenia sił zbrojnych obu państw mają pogłębić i usprawnić stopień ich interoperacyjności. „Zapad-2021” będą przeprowadzone we wrześniu, choć jak bywa w przypadku zakrojonych na tak szeroką skalę ćwiczeń, będą je poprzedzać wielomiesięczne indywidualne ćwiczenia poszczególnych oddziałów i związków taktycznych. To one przygotują je do kulminacyjnego sprawdzianu, jakim będzie „Zapad-2021”.

"pododdziały pancerne i zmechanizowane Federacji Rosyjskiej. Fot./MO FR."

Ćwiczą pododdziały pancerne i zmechanizowane. Fot. MO FR.

Foto: radar.rp.pl

W artykule cytowane są słowa prezydenta Władimira Putina, że podczas „Zapadu-2021” będą testowane nowe systemy zautomatyzowanego dowodzenia wykorzystujące sztuczną inteligencję do kierowania wojskami bez ludzkiej ingerencji (najprawdopodobniej pierwszy raz użyte na szeroką skalę podczas ćwiczeń w 2018 lub 2019 r.), systemy robotyczne i bezzałogowe.

Czytaj także: Rosja utraciła pierwszy seryjny egzemplarz Su-57

Wskazano też najważniejsze cele szkoleniowe, jakie w ramach „Zapadu-2021” i w całym roku mają przećwiczyć poszczególne rodzaje rosyjskich sił zbrojnych. Pisząc w skrócie, dla Wojsk Lądowych będzie to użycie nowych wzorów uzbrojenia, systemów dowodzenia, maszyn bezzałogowych. W przypadku Sił Powietrzno-Kosmicznych działania lotnictwa strategicznego i transportowego (tankowanie w powietrzu, przygodne operowanie z nieznanych/nowych lotnisk bez względu na porę doby). Wojska Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej będą ćwiczyć wykrywanie ataku pociskami balistycznymi. Ćwiczenia obejmą również obronę przeciwrakietowa Moskwy i centralnego rejonu przemysłowego.

Rosyjskie wojska na międzynarodowych ćwiczeniach

Marynarka Wojenna FR będzie kontynuować dotychczasowe kierunki szkolenia, zwiększy się intensywność ćwiczeń Lotnictwa Morskiego WMF. W 2021 r. rosyjskie okręty po raz pierwszy od 10 lat (poprzednio były to ćwiczenia „Bold Monarch” w 2011 r.) wezmą udział w manewrach razem z okrętami NATO. Wymieniane są US Navy, Royal Navy i Türk Deniz Kuvvetleri. To wszystko przy okazji morskich ćwiczeń „AMAN-2021”, których gospodarzem będzie Pakistan. W operacji tej wezmą też udział okręty Chin, Japonii, Filipin, Malezji, Sri Lanki i Indonezji.

"WMF FR. Fot./MO FR."

Liczne przedsięwzięcia szkoleniowe realizuje WMF FR. Fot./MO FR.

Foto: radar.rp.pl

Wysokie tempo szkolenia mają utrzymać Strategiczne Wojska Rakietowe, które tylko w pierwszej połowie 2021 r. przeprowadzą 200 ćwiczeń o różnej skali.

Podobnie wysoką aktywność szkoleniową mają wykazać Wojska Powietrzno-Desantowe, które przeprowadzą 2600 ćwiczeń ogniowych na poziomie drużyn (~1800), plutonów (~550) i kompanii (~150). 30 z nich będzie międzynarodowych (dwustronnych). Zaplanowano przeprowadzenie czterech ćwiczeń desantowania na poziomie pułku. Łącznie Wojska Powietrzno-Desantowe wezmą udział w 50 szkoleniach o charakterze międzynarodowym. W tym siedmiu z wojskami, z czego najważniejszym będzie „Zapad-2021”.

"Śmigłowce Z-10 i Mi-171Sz Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Fot./MO FR."

Śmigłowce Z-10 i Mi-171Sz Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej uczestniczące w ćwiczeniach „Centr-2019”. Fot./MO FR.

Foto: radar.rp.pl

Lista ogłoszonych ćwiczeń międzynarodowych (angażujących przede wszystkim Wojska Lądowe FR) obejmuje:

  • „Nieruszymoje bratstwo-2021” i „Rubież-2021” (oba w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym),
  • „Mirnaja missija-2021” (antyterrorystyczne ćwiczenia państw Szanghajskiej Organizacji Współpracy, przeniesione z powodu pandemii z 2020 r.),
  • „Drużba-2021” (rosyjsko-pakistańskie),
  • „Indra-2021” (rosyjsko-indyjskie),
  • „Łaros-2021” (rosyjsko-laotańskie)
  • „Sielenga-2021” (rosyjsko-mongolskie).

Poza tym rosyjskie wojska lądowe wezmą udział w dwustronnych ćwiczeniach rosyjsko-algierskich i rosyjsko-lankijskich. W większości są to cykliczne ćwiczenia z tradycyjnymi partnerami politycznymi Rosji i zarazem importerami rosyjskiego uzbrojenia.

Ćwiczenia wojsk strategicznych

Jeżeli chodzi o koncepcję rosyjskich ćwiczeń szczebla strategicznego, to odbywają się raz w roku. Za każdym razem „gospodarzem” jest inny okręg wojskowy: Zachodni („Zapad”), Południowy („Kawkaz”), Centralny („Centr”) i Wschodni („Wostok”). I tak w 2020 r. przeprowadzono ćwiczenia „Kawkaz-2020”, w 2019 r. „Centr-2019”, rok wcześniej „Wostok-2018”, a w 2017 r. poprzednie ćwiczenia z serii „Zapad”.

"Iskander-M na pozycji ogniowej. Fot./MO FR."

Wyrzutnia systemu rakietowego Iskander-M na pozycji ogniowej. Fot./MO FR.

Foto: radar.rp.pl

Dotąd takowego szkoleniowego zwyczaju nie doczekał się najmłodszy okręg wojskowy – Połączone Dowództwo Strategiczne „Flota Północna”. Samo dowództwo utworzono 1 grudnia 2014 r., a 1 stycznia 2021 r. nadano  mu status oddzielnego okręgu wojskowego. Przejściowo nazywany jest Północnym Okręgiem Wojskowym. Rosyjskie media nigdy nie wspominały o pomyśle przeprowadzania ćwiczeń strategicznych „Siewier”, a Flota Północna WMF na ogół uczestniczy w ćwiczeniach „Zapad”.

Czytaj także: Rosja modernizuje bombowce strategiczne

Bez względu na kierunek ćwiczeń strategicznych, w różnym stopniu zawsze uczestniczą w nich siły wszystkich rosyjskich rodzajów sił zbrojnych i rodzajów wojsk, czyli WKS (w tym Wojska PWO-PRO), WMF, RWSN, WDW i SSO, niekoniecznie wyłącznie na obszarze zasadniczych ćwiczeń.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku