Wcześniej agencja informowała, że na forum „Armia-2018” (latem ubiegłego roku) podpisano kontrakt na dostawę dwóch Su-57 do armii. Dyrektor fabryki lotniczej w Komsomolsku nad Amurem zapowiadał w lutym 2019 r., że jego zakład szykuje się do ich wyprodukowania. Pierwsza miała powstać jeszcze w tym roku. Druga w 2020.

Czytaj także: Rosyjskie samoloty będą jak F-35

Su-57 ma dosyć burzliwą przeszłość. W 2018 r. w mediach pojawiały się informacje, że zaniechano seryjnej produkcji maszyny.

W kwietniu tego roku Indie porzuciły wspólny z Rosją projekt budowy myśliwca piątego pokolenia. Powodem miały być  „znaczne opóźnienia w pracach nad samolotem, znaczne zwiększenie jego kosztów i wątpliwości co do technologicznych możliwości maszyny”.

Wcześniej Delhi zamierzało kupować Su-57 po 100 mln dol.

Czytaj także: Indie planują zakup rosyjskich myśliwców

Według obecnych informacji rosyjskich wojskowych, armia powinna dostać 15 samolotów. Okazuje się jednak, że przekazywane samoloty będą w pełni Su-57 za wyjątkiem… silnika. Ten będzie pochodził „z poprzedniego pokolenia samolotu”. Nie jest do końca jasne, co to znaczy.

Właściwy dla Su-57 silnik dopiero w grudniu 2017 r. rozpoczął testy, które powinny zakończyć się do 2023 roku. Wtedy też zaczną się dostawy nowych samolotów z normalnymi silnikami.

Już w marcu 2018 r. minister obrony Siergiej Szojgu informował, że dwa nowe samoloty „przeszły testy w warunkach bojowych w Syrii”. Przy czym do tamtejszej rosyjskiej bazy w Hmeimim przerzucono cztery takie maszyny. Na polach walki w Syrii używano również pocisków manewrujących przewidzianych na ich uzbrojenie. Pół roku później dyrektor firmy „Taktyczne uzbrojenie rakietowe” Borys Obnosow powiedział, że Su będzie uzbrojony w hiperdźwiękową rakietę R-37M.

Czytaj także: Indie chcą kupić prawie pół tysiąca rosyjskich czołgów