20 najnowszych rosyjskich rakiet na poligonie

Amerykański wywiad twierdzi, że Rosjanie przewieźli na poligon hiperdźwiękowe pociski „Kindżał” i rozpoczęli ich testowanie.

Publikacja: 25.03.2019 16:34

Mig-31 przelatuje z podwieszoną rakietą „Kindżał” na moskiewskiej paradzie z okazji 9 maja 2018. Fot

Mig-31 przelatuje z podwieszoną rakietą „Kindżał” na moskiewskiej paradzie z okazji 9 maja 2018. Fot./kremlin.ru

Foto: Mig-31 przelatuje z podwieszoną rakietą „Kindżał” na moskiewskiej paradzie z okazji 9 maja 2018. Fot./kremlin.ru

– To świadczy o tym, że oni (Rosjanie – red.) mają ambitny plan tworzenia takiego rodzaju broni i właśnie ten program (zbrojeń – red.) uczynili swoim priorytetem – powiedziała anonimowo telewizji CNBC jedna z osób znająca raport amerykańskiego wywiadu na temat ćwiczeń z rakietami „Kindżał”.

O istnieniu tych rakiet po raz pierwszy publicznie poinformował Władimir Putin w zeszłorocznym orędziu przed Zgromadzeniem Federalnym. „Kindżał” ma być pociskiem klasy „powietrze-ziemia” mogącym podobno osiągać prędkość powyżej 10 Machów. Pomimo tak wielkich prędkości pocisk ma odznaczać się przy tym dużymi zdolnościami manewrowymi. „Kindżał” może niszczyć zarówno obiekty na ziemi, jak i nawodne okręty.

Od czasu prezydenckiego wystąpienia co najmniej trzykrotnie przeprowadzono testy broni. W lipcu ubiegłego roku na jednym z poligonów rakieta trafiła cel z odległości 804,6 km. „Kindżały” wystrzeliwane są z samolotów Mig-31 – ponaddźwiękowych myśliwców dalekiego zasięgu.

Według ministra obrony Siergieja Szojgu Migi uzbrojone w „Kindżały” wykonały już 380 lotów nad Morzem Czarnym oraz Kaspijskim.

Armia planuje oficjalne przyjęcie rakiet na uzbrojenie w przyszłym roku. Nieoficjalnie – ale podobno – już od 2017 znajdują się na „dyżurach doświadczalno-bojowych” w rosyjskim Południowym Okręgu Wojskowym.

Rozmówca telewizji CNBC przyznał, że obecnie USA nie mają broni pozwalającej zwalczać takie rakiety. Ale we wrześniu ubiegłego roku niektóre amerykański media informowały, że DARPA (będąca częścią Pentagonu agencja rządowa odpowiedzialna za rozwój technologii wojskowych) przedstawiła projekt o nazwie „Glide Breaker”. Byłby to dron przechwytujący zdolny zwalczać rakiety hiperdźwiękowe. W tym miesiącu Pentagon przedstawił budżet projektu. Wynosi 2,6 mld dol.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego