Jak informuje Departament Stanu USA władze Niemiec wyraziły zainteresowanie zakupem łącznie 969 pocisków AIM-120C-8 AMRAAM wraz z pakietem części zamiennych i usługą wsparcia szkolno-logistycznego. Wartość transakcji wyceniono na maksymalną kwotę 2,9 mld dol.

Nowe pociski będą stanowiły podstawowe uzbrojenie samolotów wielozadaniowych latających w barwach Luftwaffe. Chodzi tutaj przede wszystkim o znajdujących się obecnie w służbie samolotach Eurofighter jak również zamówionych i oczekiwanych samolotach Lockheed Martin F-35 A Lightning II.

Pociski rodziny AIM-120 AMRAAM to broń doskonale znana za naszą zachodnią granicą, która obecnie służy jako podstawowy oręż do zwalczania celów powietrznych niemieckich samolotów Eurofighter. Podkreśla to także amerykański Departament Stanu, który w opublikowanym komunikacie wskazuje, że potencjalna sprzedaż „zwiększy i tak już wysoki stopień interoperacyjności niemieckiego lotnictwa tak z lotnictwem Stanów Zjednoczonych, jak i z pozostałymi sojusznikami NATO w regionie".