Podpisanie listu planowane jest jeszcze w tym tygodniu.

- Rada Obrony Państwa Ministerstwa Obrony Narodowej Litwy, bazując na wynikach szczegółowej analizy rynkowej oraz ocenie zdolności militarnych wykonanej przez Siły Zbrojne Litwy, podjęła decyzję o skierowanie listu intencyjnego do Ministerstwa Obrony Niemiec, którego celem będzie pozyskanie czołgów podstawowych Leopard – napisał na mediach społecznościowych Arvydas Anušauskas.

Warto tutaj podkreślić, że niemieckie Leopardy to jedna z trzech konstrukcji, jakie były brane pod uwagę. Wspomniana ocena zdolności, jak poinformował Anušauskas, obejmowała także „amerykańskie czołgi Abrams oraz południowokoreańskie Black Panther". Minister obrony Litwy poinformował także, co obejmowała ocena. Wśród kluczowych elementów wymienił cenę oraz koszty eksploatacji, a także mobilność, bezpieczeństwo użytkowania, poziom ochrony załogi czy siłę ognia.

Co dokładnie planuje zakupić Litwa? Szczegółów jeszcze nie znamy. Warto jednak wspomnieć, że informacje o czołgowych planach zakupowych Litwy pojawiają się już od pewnego czasu. Na początku bieżącego roku pojawiły się m.in. pogłoski, że Wilno planuje zakup jednego batalionu, co oznacza, że planuje zakup łącznie 54 maszyn.