Jak informuje spółka, wartość podpisanego kontraktu wynosi ponad 20 mln euro. Dostawy sprzętu zaplanowano na lata 2024-2025.

Co warto podkreślić, podpisany kontrakt to kolejny, na zestawy Grom dla Litwy. Poprzedni, podpisany w 2014 r. miał wartość 34 mln euro i obejmował wyrzutnie, pociski oraz symulatory systemu.

Przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy (PPZR) Grom to unikalna polska konstrukcja, której pierwsze wersje weszły do służby w latach 90-tych. O Gromach zrobiło się głośno podczas konfliktu w Gruzji, kiedy to polskie pociski użyte przeciwko rosyjskim samolotom trafiły 12 razy i zyskały renomę broni wyjątkowo skutecznej.

PPZR Grom przez lata doczekał się modyfikacji oraz nowych wersji systemu. Jego następne wcielenie, PPZR Piorun, to efekt właśnie m.in. doświadczeń z Gruzji. Obecnie trwają pracę nad kolejną wersją pocisku, co ujawnili niedawno szefowie MESKO, określana jako Piorun NG. Najnowsza wersja otrzyma wkrótce udoskonaloną, inteligentną głowicę multispektralną umożliwiającą jeszcze lepsze rozpoznanie i lokalizację celu i eliminowanie ew. skutków zakłóceń termalnych czy radioelektronicznych.