F-16. Kijów dostanie skrzydła, które zrobią różnicę

Po zapaleniu w Waszyngtonie zielonego światła dla wsparcia Ukrainy samolotami czwartej generacji F-16 nie ma już formalnych przeszkód, by czołówka państw gotowych przekazać nadwyżki swoich myśliwców - Belgia, Dania i Holandia - zrealizowała swoje zapowiedzi.

Publikacja: 22.05.2023 12:57

F-16. Kijów dostanie skrzydła, które zrobią różnicę

Foto: Royal Netherlands Air Force

Tylko te kraje północnoatlantyckiej koalicji intensywnie wymieniają dziś samoloty na amerykańskie supermyśliwce F-35, broń 5 generacji i wycofują z linii używane starsze maszyny firmy Lockheed Martin. W podobnej sytuacji jest także Norwegia, ale rząd w Oslo zdecydował już wcześniej że 32 samoloty F-16 odsprzeda modernizującej swoje siły powietrzne Rumunii.

Nadal groźna platforma

Używane wielozadaniowe maszyny oferowane przez trójkę krajów NATO to pierwszorzędna broń mimo iż płatowce mają już swoje lata.

- To generacja F-16 z lat 80 - 90, ale w większości w doskonałym stanie technicznym, bo samoloty w opinii ekspertów były wzorowo serwisowane i modernizowane w armiach znanych z dbałości o sprzęt lotniczy.

- Pamiętam, że na wieść o wycofywaniu się Holandii czy Belgii z eksploatacji F-16 po wymianie na F-35 do ministerialnych gabinetów resortów obrony tych krajów ustawiały się długie kolejki mniej zasobnych krajów ( jak Chile, czy Jordania), a także sojuszników chętnych do nabycia używanych ale nie wyeksploatowanych do cna odrzutowców - mówi Łukasz Pacholski ekspert militarny fachowego pisma Wojsko i Technika.

Czytaj więcej

Holenderskie F-35 wylądowały w Malborku

W opinii Pacholskiego z samych belgijskich, duńskich i holenderskich nadwyżkowych zasobów wielozadaniowych F-16 udałoby się skompletować 3 eskadry bojowych odrzutowców gotowych bronić Ukrainy czyli nawet 36 - 48 maszyn.

Zdejmą tajne transpondery NATO

Łukasz Pacholski i inni eksperci zaznaczają, że samoloty, zanim trafią do ukraińskich baz będą poddane niezbędnym modyfikacjom. Przede wszystkim zdemontowane zostaną z zachodniego sprzętu systemy natowskiej identyfikacji IFF („swój – obcy" ) zastrzeżone wyłącznie dla maszyn sojuszniczych i chronione ścisłą tajemnicą – pozwalające systemom radioelektronicznego rozpoznania NATO odróżnić w przestrzeni powietrznej wrogie myśliwce od własnych.

US DoD

- Z pewnością trzeba będzie wymienić także pokładowe urządzenia łączności i oprogramowanie do kodowanej bojowej komunikacji ( Link 11 i Link- 16 ) – używane tylko przez koalicjantów z NATO – mówi ekspert Wojska i Techniki.

Znana konstrukcja, dostępny serwis

Z utrzymaniem na przykład sprawności bojowej w przyszłości samolotom przekazanym obrońcom Ukrainy nie powinno być szczególnych problemów. My swoje „Jastrzębie" naprawiamy w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Bydgoszczy, zaczęliśmy nawet serwisować w WZL amerykańskie F- 16 stacjonujące w europejskich bazach. A dzięki rozpowszechnieniu maszyn tego typu w krajach naszego regionu wciąż działają na Kontynencie całe huby obsługowe F-16 m.in. w Belgii, Turcji czy Norwegii.

Solidna konstrukcja się broni

Zdaniem Łukasza Pacholskiego wartość bojowa F-16, dzięki licznym zintegrowanym z stale dostosowywaną do zagrożeń platformą Lockheed Martin systemom uzbrojenia jest nadal wysoka. Potwierdzeniem tej wartości jest zainteresowanie na rynku i zamówienia na kolejne myśliwce. Stąd zresztą decyzja Lockheed Martin o reaktywowaniu produkcji najnowszej wersji wielozadaniowego myśliwca Block 70/72.

- Na samoloty w nowej wersji czekają Bahrajn, Bułgaria, Słowacja, Tajwan czy Maroko. W portfelu zamówień Lockheeda nadal może być ok. 140 maszyn czwartej , ponadczasowej i solidnej generacji – szacuje Łukasz Pacholski.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego