Proca Dawida osłoni od rakiet Finlandię

Najmłodszy stażem kraj NATO z długą granicą z Federacją Rosyjską kupuje od Izraela zaawansowany, system obrony powietrznej David's Sling zdolny do przechwytywania statków powietrznych, bojowych bezzałogowców ale też wrogich pocisków balistycznych i manewrujących.

Publikacja: 25.04.2023 10:18

materiały prasowe

materiały prasowe

Foto: materiały prasowe

Za rakietowe zestawy zwane Procą Dawida po raz pierwszy udostępniane przez władze izraelskie zagranicznemu odbiorcy Finowie zapłacą 316 mln euro. Eksport broni produkowanej przez technologiczno – zbrojeniowe konsorcjum z Rafael Advanced Defense Systems na czele przed zrealizowaniem kontraktu musi uzyskać akceptację amerykańskiej Agencji Obrony Przeciwrakietowej. To konieczne bowiem w opracowaniu systemu i budowie głównych pocisków przechwytujących m in. Stunner uczestniczył gigant technologiczny z USA – grupa Raytheon ( dostawca do polskiej tarczy przeciwrakietowej zestawów antybalistycznych Patriot).

Fińskie dowodzenie i integracja

Do powstania wielowarstwowego zintegrowanego kompleksu obrony powietrznej i przeciwrakietowej przyczyniły się oprócz głównych wykonawców – Rafaela i Raytheona także inne wyspecjalizowane firmy m.in. izraelska radiolokacyjna Elta, spółka zależna Israel Aerospace Industries , która opracowała radar wielozadaniowy, oraz Elbit Systems, twórca oryginalnego systemu dowodzenia i kontroli.

Zgodnie z umową długo uzgadnianą z Helsinkami w ramach w pełni konkurencyjnego przetargu Izrael dostarczy Finlandii wyrzutnie, radary i pociski przechwytujące natomiast systemy dowodzenia i kontroli będą pochodzić miejscowych fińskich fabryk. Fińscy specjaliści przeprowadzą też finalną integrację broni. Ze względu na skomplikowaną sytuacje polityczną z powodu wojny w Ukrainie rząd Finlandii zabiegał o specjalne gwarancje izraelskiego partnera ,że komponenty systemu będą docierały do odbiorcy bez względu na okoliczności.

Polskie akcenty

David's Sling Weapon System to zaawansowany, wielowarstwowy system obrony powietrznej przeznaczony do przechwytywania pocisków balistycznych i pocisków manewrujących przez nowoczesny, dwustopniowy efektor – rakietę Stunner. To wysokomanewrowy pocisk naprowadzany radarowo eliminujący cele poprzez bezpośrednie kinetyczne trafienie(„hit to kill" ).

Stunner jest w stanie przechwycić dron, wrogi samolot czy rakietę a nawet pocisk artyleryjski czy moździerzowy na pułapie do 15 km i na dystansie od 40 do kilkuset km. Proca Dawida jest też dostosowana do odpalania niskokosztowych pocisków SkyCeptor. Firma Raytheon proponując Polsce uzupełnienie środków bojowych dla zestawów Patriot w ramach polskiej tarczy powietrznej „Wisła" zachwalała iż atutem SkyCeptorów jest „najwyższej klasy aerodynamika, wieloimpulsowy silnik rakietowy oraz innowacyjna konstrukcja systemu samonaprowadzania".

Pod parasolem NATO

Po podpisaniu umowy dowódca Fińskich Sił Powietrznych, gen. Juha-Pekka Keranen stwierdził, że system David's Sling znacznie wzmocni możliwości fińskiej obrony powietrznej. Wraz z uruchomieniem F-35 i już wystawionymi naziemnymi systemami obrony powietrznej w służbie, obrona powietrzna Finlandii będzie bardzo znacząca w skali europejskiej także dzięki i interoperacyjności z zewnętrznymi systemami sojuszniczymi NATO.

David's Sling Weapon System jest przynajmniej od 2017 r. centralnym elementem wielowarstwowego systemu obronnego Izraela i służy jako broń pośrednia między systemami obrony przeciwrakietowej Iron Dome i Arrow. David's Sling to system obrony zaprojektowany do radzenia sobie z zaawansowanymi zagrożeniami takimi jak pociski manewrujące – kusi producent.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego