Niezwykle wytrzymałe maszyny M28 STOL (krótkiego startu i lądowania) w należących do Lockheed Martin zakładach PZL Mielec w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych zamówi Centrum Zarządzania Cyklem Życia Sił Powietrznych USA z Wright-Patterson w Ohio. Zakup transportowców realizowany jest w ramach programu Foreign Military Financing (FMF). To procedura która umożliwia m.in. zapatrywanie w sprzęt wojskowy sojuszników Ameryki i eksport uzbrojenia ze Stanów Zjednoczonych do krajów trzecich.

Maszyny dla cargo i transportu rannych

Oba samoloty M28, zostaną skonfigurowane zgodnie z zamówieniem armii nepalskiej – jeden ma być przygotowany do transportu cargo a drugi uzyska specjalistyczne wyposażenie medyczne potrzebne do zabezpieczenia ewakuacji rannych i poszkodowanych (CASEVAC). Na budowę samolotów i ich wyposażenie a także zapewnienie kompleksowego pakietu wsparcia technicznego czy wyszkolenie załóg i przebazowanie dwóch M28 z fabryki w Mielcu do Katmandu w Nepalu producent ma czas do kwietnia 2025 r.

PZL Mielec dostarczy samoloty do Nepalu.

PZL Mielec dostarczy samoloty do Nepalu.

materiały prasowe

- Cieszymy się z kolejnego zamówienia rządu Stanów Zjednoczonych na dostawę samolotów M28 produkowanych przez pracowników PZL Mielec –nie kryje zadowolenia Janusz Zakręcki, prezes i dyrektor naczelny PZL Mielec.

Samolot sprawdzony nie tylko w Himalajach

Producent zapewnia, że znane z odporności i niezawodności mieleckie bryzy doskonale sprawdzą się w trudnych misjach przy nieprzewidywalnej pogodzie w nepalskich Himalajach.

- M28 jest przystosowany do surowego klimatu i zróżnicowanych warunków atmosferycznych, może być eksploatowany na dużych wysokościach, dobrze radzi sobie np. na nieutwardzonych lądowiskach i w warunkach wysokogórskich, gdzie loty często wykonywane są w porze nocnej, przy niskiej podstawie chmur, opadach deszczu lub silnym oblodzeniu – tłumaczy prezes Zakręcki.

Armia Nepalu posiada już trzy samoloty M28 w swojej flocie. Dwa z nich w 2019 r. zostały dostarczone również dzięki funduszom rządu Stanów Zjednoczonych w ramach programu Foreign Military Financing. Samoloty M28 są eksploatowane przez klientów na całym świecie, w różnorodnym terenie, od lasów tropikalnych Ameryki Południowej, przez Morze Bałtyckie, aż po dżunglę Azji Południowo-Wschodniej i inne trudno dostępne regiony – zachwala producent.