Zgoda amerykańskiej administracji otwiera drogę do formalnego procesu zakupu sprzętu. W jego ramach wymagana będzie zgoda Departamentu Stanu – wydaje się bowiem, że cała transakcja zostanie przeprowadzona za pośrednictwem procedury Foreign Military Sales. System NASAMS ma wzmocnić potencjał defensywny sił tajwańskich w rejonie kluczowych baz lotniczych i lotnisk cywilnych. Finansowanie zakupu zaplanowano na rok 2024, jednak ze względu na rosnące napięcie w regionie może ulec przyspieszeniu.

Początkowo Tajwan był zainteresowany zakupem zestawów artyleryjskich Phalanx w wersji lądowej Centurion, jednak analizy z 2020 r. wykazały brak taktycznego sensu ich pozyskania, m.in. ze względu na ograniczony zasięg. Wówczas rozpoczęto rozmowy z administracją Stanów Zjednoczonych o zakupie systemu NASAMS. Ostatecznie, według mediów tajwańskich, konfiguracja zaproponowana przez Waszyngton obejmuje dostawę zestawów wraz z pociskami: AIM-9X Sidewinder, AIM-120 AMRAAM i AMRAAM-ER. NASAMS będzie wspierać siedem baterii systemu Patriot, które obecnie stanowią kluczowy element naziemnej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Tajwanu.

System przeciwlotniczy NASAMS powstał we współpracy norweskiego koncernu Kongsberg Defence & Aerospace i amerykańskiego Raytheona. Na niektórych rynkach jest oferowany przez Raytheon Technologies, co umożliwia jego zakup w ramach federalnej procedury FMS – w ten sposób sześć zestawów trafi m.in. na Ukrainę.