Okręt zostanie przeholowany śródlądowymi drogami wodnymi na Bałtyk, gdzie z bazy w Kronsztadzie prowadzone będą jego stoczniowe próby morskie. Po przejściu wojskowych testów zdawczo-odbiorczych zasili on, jako trzecia jednostka tego typu (pozostałe to Sierpuchow i Zielenyj Doł), rosyjską Flotę Bałtycką. Według obecnych planów ma to nastąpić do końca tego roku.

Mały okręt rakietowy Grad, który zwodowano 17 września 2021 r., jest już dziesiątą jednostką proj. 21631 Bujan-M. Powstał on na mocy kontraktu o wartości 27 mld RUB, dotyczącego budowy trzech okrętów tego typu, który został podpisany 7 września 2016 r. podczas moskiewskiej wystawy Armija 2016 przez Ministerstwo Obrony FR i stocznię z Zielenodolska.

Mały okręt rakietowy Grad opuszcza na holu stocznię w drodze na Baltyk.

Mały okręt rakietowy Grad opuszcza na holu stocznię w drodze na Baltyk.

AO Zielenodoskij Zawod im. A. M. Gorkowo

Stęki pod budowę tych trzech jednostek, które noszą nazwy: Grad, Naro-Fominsk i Stawropol położono odpowiednio 27 kwietnia 2017 r., 23 lutego 2018 r. oraz 12 lipca 2018 r. Początkowo zakładano, że zostaną przekazane odbiorcy w latach 2019-2020. Tak się jednak nie stało. Budowa nowych Bujanów-M notowała bardzo duże opóźnienia, co spowodowane było głównie międzynarodowymi sankcjami wprowadzonymi po aneksji Krymu. Pierwotnie okręty tego typu wyposażone były w cztery silniki wysokoprężne MTU 16V4000M90, których dostawy wstrzymano po wejściu w życie sankcji pod koniec 2014 r.

Rosjanie próbowali zaradzić tej sytuacji poprzez zastosowanie takiej samej liczby chińskich silników wysokoprężnych CHD622V20, produkowanych przez Henan Diesel Engine Industry Limited, które jednak nie spełniły oczekiwań, ponieważ cechowały się niską żywotnością i wysoką awaryjnością. Ostatecznie zdecydowano o zastosowaniu dwóch rodzimych silników wysokoprężnych 10D49, produkowanych przez OAO Kołomienskij Zawod z Kołomny. Przedsiębiorstwo to, podobnie jak i inne rosyjskie firmy silnikowe, nie jest zdolne zaspokoić zwiększonego jeszcze w wyniku sankcji zapotrzebowanie na okrętowe silniki napędowe. Dlatego też budowa nowych jednostek proj. 21631 tak się wydłużyła. Według aktualnych planów dwa z nich tj. Grad i Naro-Fominsk, mają wejść do służby we Flocie Bałtyckiej w latach 2022-2023.