Zespół zmierza do Finlandii, aby zacumować na weekend w Helsinkach. Okrętem flagowym Grupy Gotowości Desantowej (Amphibious Ready Group, ARG) jest śmigłowcowiec desantowy USS Kearsarge (LHD 3) typu Wasp. Towarzyszy mu desantowy okręt transportowy-dok USS Arlington (LPD 24) typu San Antonio. Ponadto na Bałtyku jest desantowy okręt transportowy-dok USS Gunston Hall (LSD 44) typu Whidbey Island i zaopatrzeniowiec USNS Leroy Grumman (T-AO-195) typu Henry J. Kaiser. Ten ostatni niedawno gościł w Gdańsku i prawdopodobnie niebawem znowu tam zawinie.

Na pokładach i w dokach okrętów desantowych przewożeni są żołnierze oraz sprzęt 22. Jednostki Ekspedycyjnej Piechoty Morskiej (22nd Marine Expeditionary Unit, MEU). Wśród środków transportu Marines są śmigłowce bojowe Bell AH-1Z Viper i wielozadaniowe Bell UH-1Y Venom, ale również samoloty szturmowe McDonnell Douglas AV-8B Harrier II i transportowe pionowego startu i lądowania Bell/Boeing MV-22B Osprey, a także śmigłowce Lockheed Martin Sikorsky MH-60S Sea Hawk.

Od 8 do 19 sierpnia USS Kearsarge wraz z resztą ARG będzie kontynuował szkolenie w rejonie Bałtyku Północnego i Hanko z fińskimi Siłami Morskimi (Merivoimat). Celem szkolenia jest poprawa interoperacyjności i kompatybilności Merivoimatu i US Navy oraz zdolności Finlandii do udzielenia wsparcia jako gospodarz (host nation). Ma to związek z akcesem Republiki Finlandii do NATO.

22. Jednostka Ekspedycyjna Piechoty Morskiej to morskie powietrzno-desantowe siły zadaniowe, które zapewniają strategiczną szybkość reagowania w celu ochrony interesów i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych na całym świecie. Morskie Jednostki Ekspedycyjne mogą reagować szybciej z większych odległości z większymi możliwościami w całym zakresie operacji wojskowych.