Jak informuje agencja Reuters, program zakupu ciężkich śmigłowców wielozadaniowych dla Bundeswehry zakończył się zwycięstwem koncernu Boeing. Z opublikowanych informacji wynika, że Berlin zakupi łącznie 60 maszyn CH-47F Block II.

- Nowe maszyny wzmocnią nasze zdolności do współpracy w Europie - powiedziała Christine Lambrecht, minister obrony Niemiec.

Christine Lambrecht, przemawiając w Bundestagu, nie poinformowała, ile wyniesie wartość całej transakcji. Według pierwotnych planów Bundeswehra miała zamówić od 45 do 60 nowych maszyn za szacunkową kwotę około 4 mld euro. W kwietniu bieżącego roku dziennik Stuttgarter Zeitung szacował wartość transakcji na 60 śmigłowców CH-47F Block II wraz z pakietem logistyczno-szkoleniowym na 5,2 mld euro.

Wybierając śmigłowce CH-47F Block II Niemcy dołączają do bardzo szerokiego grona użytkowników Chinooków. Obecnie maszyny tego typu latają w barwach Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niderlandów, Hiszpanii, Włoch i Turcji. Do zakupu przymierza się także Francja.