Szkoda, bo tegoroczna DEFA, która po niemal dekadzie powróciła do kalendarza znaczących obronnych imprez targowych istotnych dla zbrojeniowego rynku państw Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, cieszyła się sporym zainteresowaniem.

Na wystawie w Atenach sprzęt wojskowy pokazywało 315 wystawców z 22 krajów. Nie zabrakło wiodących producentów o globalnym zasięgu. Powszechną uwagę skupiła pierwsza prezentacja  nowego francuskiego kołowego transportera opancerzonego 8×8 Philoctetes, zaprojektowanego i wyprodukowanego przez koncern Nexter Systems.

Czytaj także: Grupa WB prezentuje broń na IDEX

Trzydniowe targi zorganizowało Ministerstwo Obrony Narodowej Republiki Greckiej, siły zbrojne tego państwa i przedstawiciele sektora zbrojeniowego.

Ożarów w Atenach

Targi uroczyście zainaugurował grecki minister obrony narodowej Nicos Panagiotopoulos. W ceremonii wziął również udział wiceminister Alkiviades Stefanis, Szef Sztabu Generalnego gen. Konstantinos Floros i inni wysocy rangą oficerowie.

Pod nieobecność przedstawicieli PGZ, polski przemysł obronny reprezentowała w Atenach Grupa WB.  Greccy oficjele z zainteresowaniem zapoznawali się w stoisku prywatnej, ożarowskiej firmy z zaawansowanymi rozwiązaniami komunikacyjnymi, systemami bezzałogowymi zarządzania polem walki.

""

Fot./materiały prasowe

radar.rp.pl

Na Defence Exhibition Athens GRUPA WB prezentowała swoje czołowe produkty, od lat obecne w Siłach Zbrojnych RP. Mowa m.in. o platformie komunikacji Fonet i zintegrowany system zarządzania walką Topaz. Pokazano także radiostacje programowalną COMP@N w odmianie doręcznej i pojazdowej. Pokazano również jedną z najmniejszych i najlżejszych radiostacji polowych – R35010. To ona, w połączeniu z systemami łączności wewnętrznej w pojazdach, stanowi  bazę dla nowoczesnego kompleksu zarządzania polem walki BMS.

Drony i Topazy

Tradycyjnie duże zainteresowanie gości wzbudzał też wielozadaniowy system bezzałogowy FlyEye wykorzystywany w roli zdalnie kierowanego środka bliskiego rozpoznania, naprowadzania i korygowania ognia artylerii, a także powietrznego przekaźnika zwiększającego zasięg bojowej  łączności. Lekki dron FlyEye od początku zaprojektowano do współpracy z komputerem kierowania ogniem Topaz i jest z nim w pełni zintegrowany.

Autopromocja
Specjalna oferta letnia

Pełen dostęp do treści "Rzeczpospolitej" za 5,90 zł/miesiąc

KUP TERAZ

Czytaj także: Zwiadowcze drony grupy WB pomogą w walce z wirusem

Na stoisku Grupy WB można było także zobaczyć system zdalnie kierowanej amunicji Warmate. To modułowe rozwiązanie, niewielki dron, może być wyposażane w wymienne głowice. Bojowe  obserwacyjne lub innego rodzaju. Dzięki odseparowaniu Warmate od wyrzutni sam efektor może być lżejszy i bardziej niezawodny. Charakteryzuje się także większą długotrwałością lotu i bardzo dużą masą przenoszonej głowicy w stosunku do masy amunicji krążącej. Jednym z pierwszych użytkowników zdalnie sterowanej, precyzyjnej amunicji Warmate, były sił zbrojne Ukrainy.