Aktualizacja: 16.02.2025 14:42 Publikacja: 15.04.2021 10:53
LBTZ przekazały Siłom Zbrojny Ukrainy kolejnych pięć zmodernizowanych czołgów, w tym wozy T-72AMT. Fot./Siły Zbrojne Ukrainy.
Foto: LBTZ przekazały Siłom Zbrojny Ukrainy kolejnych pięć zmodernizowanych czołgów, w tym wozy T-72AMT. Fot./Siły Zbrojne Ukrainy.
Jest to druga partia wozów, jaką w tym roku przekazały wojsku LBTZ ‒ pierwsza liczyła 10 czołgów.
T-72AMT poddane modernizacji w LBTZ wyposażono w silnik W-84-1 o większej mocy od W-46-6. Wozy otrzymały także nowy pancerz reaktywny oraz gąsienie i koła napędowe przejęte z czołgu T-80. Zmodernizowane T-72 otrzymały również w nowy system łączności i odbiornik systemu nawigacji satelitarnej. Siła ognia wzrosła dzięki modernizacji przyrządów obserwacyjno-celowniczych, a poza tym wozy otrzymały celowniki nocne 1K13, umożliwiające użycie odpalanych z lufy ppk Kombat. Z kolei T-64 reprezentują najprawdopodobniej model „wzór 2017”, tj. wariant specjalnie przygotowany na zawody Strong Europe Tank Challenge.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie wspominają w ogóle o gwarancjach wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego o kolektywnej obronie. To jest sygnał mocno alarmowy – mówi „Rzeczpospolitej” generał Mirosław Różański.
– Rosja buduje masową armię, która będzie liczyła 1,5 mln żołnierzy, wyciąga wnioski z wojny w Ukrainie. Moim zdaniem w ciągu pięciu lat będzie gotowa do agresji na kraje bałtyckie. Czy wtedy NATO będzie gotowe do obrony tych państw? – pyta gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.
W 2024 r. producent zestawów przeciwlotniczych Piorun osiągnął ponad 235 mln zł zysku netto. Mimo że właśnie ogłoszono wyprodukowanie trzytysięcznej rakiety, to moce produkcyjne są zwiększane wolniej niż planowano.
Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum, którego celem jest rozwijanie wykorzystania technologii robotowej w medycynie.
Na tarapatach producentów związanych z branżą samochodową mogą skorzystać poszukujące rąk do pracy koncerny zbrojeniowe. Tymczasem w Polsce państwowy gigant zbrojeniowy czyni nieśmiałe inwestycje, ale dużego wzrostu zatrudnienia nie widać.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenie wojskowe dla chętnych posłów i senatorów. Odbędzie się prawdopodobnie wiosną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas