Bundeswehra już kilka lat temu wskazała, że zamierza nabyć system Rafael Trophy do modernizacji czołgów. Mowa o maszynach, które w 2023 r. wejdą w skład sił bardzo szybkiego reagowania NATO (VJTF, Very High Readiness Joint Task Force). Niemcy będą wówczas liderem tych sił. Pierwotnie podpisanie umowy planowano na październik 2020 r., ale być może z powodu pandemii sprawa odsunęła się w czasie.

Czytaj także: Niemcy dołączyli do programu europejskiej tarczy antyrakietowej

Zgodnie z oczekiwaniami sprzed kilku lat, modernizacja miałaby objąć 17 czołgów, lecz ostatecznie nie zostaną one przekazane VJTF. Według pierwotnych planów system ochrony aktywnej klasy hard-kill Trophy HV miał trafić do czołgów czołgi Leopard 2A7V. To właśnie one zostaną przekazane do sił bardzo szybkiego reagowania NATO w 2023 r. w liczbie 30. Tymczasem, według najnowszych doniesień, w Trophy HV zostaną wyposażone czołgi Leopard 2A6A3. Będzie to nowa wersja.

Otrzymają one nowe oznaczenie Leopard 2A7A1 i w dużej mierze będą zupełnie nowymi wozami. W ramach „modernizacji” co najmniej 17 czołgów (plus jeden wóz prototypowy) otrzyma zmodernizowane wieże i zupełnie nowe podwozia. Całkowity koszt modernizacji 18 pojazdów wyniesie w związku z tym aż 120 mln euro (w tym ok. 25 mln euro kosztować będą prace związane z zakupem, integracją i instalacją Trophy HV produkcji firmy Rafael ADS). Dostawy zaplanowano na lata 2024-2025. Jest to kolejnym powód, dla którego czołgi z Trophy nie zostaną przekazane oddziałom skierowanym do pełnienia dyżuru w ramach VJTF 2023.

Czytaj także: „Europejski” czołg MGCS bez Polski?

Leopardy 2A7A1 będą drugim typem czołgu (po amerykańskich Abramsach i trzecim typem pojazdu w ogóle, obok holenderskich CV90, choć przyznać należy, że US Army stara się wyposażyć w aktywne systemy samoobrony także bwp M2 i transportery Stryker) spośród sił zbrojnych państw należących do NATO, które otrzymają aktywny system samoobrony klasy hard-kill. Ponownie jak w przypadku amerykańskich Abramsów, będzie to Trophy HV. Jest to jedyny obecnie system hard-kill sprawdzony w walce i jeden z pierwszych wprowadzonych do służby na większą skalę. Ponadto system jest produkowany na bieżąco, a więc stosunkowo łatwo dostępny.

Nie wiadomo, w jaki sposób Trophy HV zostanie umieszczony na wieży Leoparda 2A7A1. Jeśli skonfrontować wizualizację z 2019 r. ze sposobem montażu systemu na Merkawach Mk 4M czy M1A2B/C Abrams, wydawać się może, że sposób zaproponowany na wizualizacji będzie co najmniej trudny do zrealizowania, jeżeli nie niemożliwy.