Rozmowy dotyczące uczestnictwa Wielkiej Brytanii w programie w roli obserwatora zostały już zainicjowane.
Ewentualne dołączenie Brytyjczyków do programu „euroczołgu” nie nastąpi jednak szybko. Podpisanie stosownej umowy między Wielką Brytanią a Francją i Niemcami nastąpi nie wcześniej niż pod koniec 2021 r. Wcześniej naeży jednak ustalić zasady współpracy między partnerami a obserwatorem, kwestia ewentualnego udziału brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego w całym przedsięwzięciu itd. Jeżeli rozmowy potoczą się pomyślnie, MGCS zastąpiłby po 2035 r. w służbie wysłużone Challengery 2.
Czytaj także: „Europejski” czołg MGCS bez Polski?
Włączenie do programu Wielkiej Brytanii pozwoliłoby na zapewnienie producentom MGCS zamówienia na zapewne nie mniej niż 150 czołgów. Liczba ta nie uwzględnia innych pojazdów załogowych i bezzałogowych, które powstaną w ramach programu.
Wcześniej czołgi podstawowe Challenger 2, których los przez pewien czas był niepewny, przejdą modernizację zostaną w ramach programu Challenger 2 LEP. Jednym z dwóch oferentów w programie jest niemiecki koncern Rheinmetall, szeroko współpracujący z British Army w innych programach modernizacyjnych. Koncern ów jest jednym z trzech filarów grupy przemysłowej obecnie realizującej program MGCS, obok Krauss-Maffei Wegmanna (której to firmy Rheinmetall pośrednio jest właścicielem) i francuskiego koncernu Nexter Systems.