Czy Włochy przystąpią do programu MGCS?

Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej nadal szuka partnera strategicznego, z którym mogłoby opracować następcę starzejących się czołgów C1 Ariete. Niedawno miało ulec zmianie stanowisko Francji i Niemiec, które mogłyby potencjalnie dopuścić Włochy do udziału w programie MGCS. Fot./US Army.

Giulio Calvisi, wiceminister obrony Republiki Włoskiej, w odpowiedzi na interpelację senator Isabelli Rauti z narodowo-konserwatywnej partii Bracia Włosi, poinformował o otwartej dla Włoch drodze do uczestnictwa w, dotychczas niemiecko-francuskim, programie Main Ground Combat System (MGCS).

Zadeklarował, że wprawdzie wcześniej francusko-niemieckie konsorcjum nie oferowało możliwości nawiązania współpracy z Włochami i włoskim przemysłem w programie „europejskiego” czołgu, ale miało to w ostatnim czasie ulec zmianie. Przedstawiciele niemieckiego ministerstwa obrony mieli zasugerować Calvisiemu, że istnieje możliwość zmiany stanowiska. Nie podał przy tym żadnych szczegółów odnośnie ewentualnych warunków potencjalnego partnerstwa. Sugerował raczej ostrożność w spekulowaniu na ten temat. Nie padła również data wzmiankowanego spotkania z przedstawicielami resortu obrony Niemiec.

Czytaj także: Polska chce dołączyć do programu europejskiego czołgu MGCS

Poinformował także, że obecnie Ministerstwo Obrony Włoch wciąż szuka najbardziej optymalnego scenariusza zastąpienia czołgów C1 Ariete, dostarczonych w latach 1995-2002. Zasugerował, że projekt realizowany przez konsorcjum ARGE niekoniecznie spełni wymagania stawiane przez Esercito Italiano. Możliwe alternatywy oceniane są także przez pryzmat synergii z włoskim przemysłem obronnym. Ten wciąż ma stosunkowo silną pozycję na światowych rynkach. Resort obrony Włoch zamierza kontynuować poszukiwanie potencjalnych partnerów strategicznych. To we współpracy z nimi ma powstać projekt przyszłego wspólnego, „europejskiego” czołgu, acz alternatywnego dla rozwiązania francusko-niemieckiego.

Dotychczas Włosi ujawnili, że rozmawiali w sprawie ewentualnej współpracy z: Polską, Hiszpanią i Austrią.

Czytaj także: Niemiecko-francuski czołg przyszłości. Szansa czy miraż?

Do otrzymania nowego czołgu przez Esercito Italiano trzon ich pancernego komponentu ma stanowić ponad setka (wspomina się o 125 z 200 wyprodukowanych) zmodernizowanych czołgów Ariete. Obecnie, na mocy umowy z sierpnia 2019 r., Consorzio FIAT-Iveco–Oto Melara przygotowuje trzy prototypy zmodernizowanego wozu. Próby nowych konstrukcji mają wystartować w przyszłym roku.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe Glocki dla Policji

Komenda Główna Policji podpisała umowy z firmą Kaliber dotyczące dostawy 1000 9 mm pistoletów ...

Rosyjska armia odbiera najnowszy system bezzałogowy

Nikołaj Dołżenkow, konstruktor generalny firmy Kronsztadt, powiedział agencji TASS, że firma formalnie przekazała Ministerstwu ...

Rosja wraca na szczyt

Rosja powróciła do pierwszej piątki krajów z największymi wydatkami na zbrojenia. Jak informuje SIPRI ...