Czy Włochy przystąpią do programu MGCS?

Ministerstwo Obrony Republiki Włoskiej nadal szuka partnera strategicznego, z którym mogłoby opracować następcę starzejących się czołgów C1 Ariete. Niedawno miało ulec zmianie stanowisko Francji i Niemiec, które mogłyby potencjalnie dopuścić Włochy do udziału w programie MGCS. Fot./US Army.

Giulio Calvisi, wiceminister obrony Republiki Włoskiej, w odpowiedzi na interpelację senator Isabelli Rauti z narodowo-konserwatywnej partii Bracia Włosi, poinformował o otwartej dla Włoch drodze do uczestnictwa w, dotychczas niemiecko-francuskim, programie Main Ground Combat System (MGCS).

Zadeklarował, że wprawdzie wcześniej francusko-niemieckie konsorcjum nie oferowało możliwości nawiązania współpracy z Włochami i włoskim przemysłem w programie „europejskiego” czołgu, ale miało to w ostatnim czasie ulec zmianie. Przedstawiciele niemieckiego ministerstwa obrony mieli zasugerować Calvisiemu, że istnieje możliwość zmiany stanowiska. Nie podał przy tym żadnych szczegółów odnośnie ewentualnych warunków potencjalnego partnerstwa. Sugerował raczej ostrożność w spekulowaniu na ten temat. Nie padła również data wzmiankowanego spotkania z przedstawicielami resortu obrony Niemiec.

Czytaj także: Polska chce dołączyć do programu europejskiego czołgu MGCS

Poinformował także, że obecnie Ministerstwo Obrony Włoch wciąż szuka najbardziej optymalnego scenariusza zastąpienia czołgów C1 Ariete, dostarczonych w latach 1995-2002. Zasugerował, że projekt realizowany przez konsorcjum ARGE niekoniecznie spełni wymagania stawiane przez Esercito Italiano. Możliwe alternatywy oceniane są także przez pryzmat synergii z włoskim przemysłem obronnym. Ten wciąż ma stosunkowo silną pozycję na światowych rynkach. Resort obrony Włoch zamierza kontynuować poszukiwanie potencjalnych partnerów strategicznych. To we współpracy z nimi ma powstać projekt przyszłego wspólnego, „europejskiego” czołgu, acz alternatywnego dla rozwiązania francusko-niemieckiego.

Dotychczas Włosi ujawnili, że rozmawiali w sprawie ewentualnej współpracy z: Polską, Hiszpanią i Austrią.

Czytaj także: Niemiecko-francuski czołg przyszłości. Szansa czy miraż?

Do otrzymania nowego czołgu przez Esercito Italiano trzon ich pancernego komponentu ma stanowić ponad setka (wspomina się o 125 z 200 wyprodukowanych) zmodernizowanych czołgów Ariete. Obecnie, na mocy umowy z sierpnia 2019 r., Consorzio FIAT-Iveco–Oto Melara przygotowuje trzy prototypy zmodernizowanego wozu. Próby nowych konstrukcji mają wystartować w przyszłym roku.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Saab oficjalnie w fińskim przetargu

Koncern Saab poinformował o złożeniu oferty w fińskim przetargu HX. Samolot wielozadaniowy JAS-39 Gripen ...

Większy budżet na Jelcze do Wisły

W zakładach Jelcz podpisano aneks do umowy z Inspektoratem Uzbrojenia z maja 2019 r. ...

Lockheed Martin dostarczy wyrzutnie Mk 41 VLS

Lockheed Martin podpisał umowę w sprawie produkcji i dostaw wyrzutni rakiet Mk 41 VLS ...