Polska chce dołączyć do programu europejskiego czołgu MGCS

Polskie czołgi Leopard 2A5. Fot./Jarzy Dudek

W czasie wizyty prezydenta Republiki Francuskiej Emmanuela Macrona w Warszawie, prezydent RP Andrzej Duda poinformował, że Polska jest zainteresowana dołączeniem do programu budowy nowego europejskiego czołgu MGCS (Main Ground Combat System).

W program zaangażowane są Francja i Niemcy.

Czytaj także: Analiza Radaru: K2PL – czy naprawdę umowa już wkrótce?

Powyższa deklaracja to jeden z efektów rozmów, które były prowadzone w Warszawie na szczeblu prezydentów i rządów obydwu państw. Wśród innych tematów dyskutowano o współpracy w sferze energetyki i obronności.

Francuski czołg podstawowy Leclerc. Fot./wikimedia
Fot./Rheinmetall press picture

Jak powiedział prezydent Duda: Będziemy rozmawiali o naszym uczestnictwie w projekcie europejskiego czołgu, jeżeli chodzi o współpracę przemysłu militarnego. Chcielibyśmy w tym projekcie i przedsięwzięciu wziąć udział i – krótko mówiąc – chcielibyśmy także w przyszłości, gdyby taki czołg z naszym udziałem powstał, w niego się zaopatrywać, budując zarazem gospodarkę europejską.

Polska, w ramach programu Wilk, planuje po 2030 r. zakup dla Wojska Polskiego czołgów nowej generacji, które zastąpią wozy rodziny T-72/PT-91. W dalszej perspektywie sygnalizowana jest także potrzeba wymiany Leopardów 2PL i A5. Udział Polski w projekcie znacząco zwiększyłby liczbę wozów MGCS planowanych do wyprodukowania – tylko wymiana T-72/PT-91 może wygenerować zamówienie na ok. 500 pojazdów.

Czytaj także: Analiza Radaru: Leopard 2PL (wkrótce) gotowy do służby

Deklaracja prezydenta Dudy to także sygnał zamiaru otwarcia Polski na współpracę z przemysłami obronnymi państw Unii Europejskiej. W ostatnich latach większość (pod względem wartości) zamówień za granicą związanych z modernizacją techniczną Sił Zbrojnych RP trafiała do Stanów Zjednoczonych.

Jedna z ubiegłorocznych wstępnych wizji czołgu MGCS. Rys./Rheinmetall.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Sześć miliardów dolarów na pociski do systemu Patriot

Lockheed Martin podpisał wieloletnią umowę dotyczącą produkcji oraz dostaw pocisków kierowanych PAC-3MSE przeznaczonych do ...

Rośnie moc gniazda artyleryjskich krabów i raków

W podkarpackiej fabryce dalekosiężnych krabów powstaje najnowocześniejsze w Europie centrum zrobotyzowanego spawania pancernych korpusów ...

Iran zestrzelił ukraińskiego Boeinga

Ukraiński samolot pasażerski Boeing 737-800, wykonujący rozkładowy rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony ...