Ma ona uczcić Symferopol, stolicę okupowanej przez Federację Rosyjską Autonomicznej Republiki Krymu.

Średni okręt rozpoznania elektronicznego Simferopol powstał w ramach projektu Łahuna (pol. laguna) dla Wijśkowo-Morśkych Sył Ukrainy (WMSU). Jednostka bazuje na nieukończonym trawlerze rufowym-zamrażalni proj. 503EM, będącym w dyspozycji stoczni PrAT „Kuznia na Rybalśkomu” w Kijowie. 23 kwietnia 2019 r. okręt zwodowano na Dnieprze. Zakup kadłuba i sfinansowanie jego ukończenia w nowej, militarnej roli jest częścią „Państwowego celowego programu obronnego na rzecz rozwoju uzbrojenia i sprzętu wojskowego do 2020 r.”

Czytaj także: Przemysł obronny Ukrainy proponuje nowe bojowe wozy piechoty

Zmiany w konstrukcji platformy w stosunku do statku rybackiego objęły m.in. zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej, zajmowanej do tej pory przez dwie ładownie i zamrażarnie na nowe pomieszczenia oraz zabudowę slipu trałowego na rufie.

Finalne wyposażenie okrętu odbyło się w odeskiej Stoczni Remontowej „Ukrajina”. Wynikało to z ograniczeń wysokości jednostki spowodowanej obecnością mostów na Dnieprze. W zakładzie tym dokończono montażu wyposażenia zewnętrznego na górnych kondygnacjach, masztów i anten urządzeń nawigacyjnych oraz elektronicznych na nich.

Czytaj także: Czy Ukraina kupi haubicoarmaty samobieżne DANA M2?

Najważniejszym nowym wyposażeniem zamontowanym na jednostce jest pasywny zautomatyzowany system rozpoznania radiotechnicznego SRTR Melchior. Oprócz niego okręt wyposażono również w system optyczno-elektronicznego rozpoznania i przeciwdziałania Kasztan-ZM. Jego zadaniem jest wykrywanie promieniowania laserowych urządzeń naprowadzania amunicji o korygowanym torze lotu oraz generowanie fałszywych celów, mających za zadanie przekierowanie zbliżających się bomb lub pocisków z dala od atakowanego obiektu. Ponadto okręt dysponuje radarem dozoru nawodnego pasma X (prawdopodobnie Delta-M). Posiada także nieznaną stacją hydrolokacyjną z anteną podkilową wysuwaną z kadłuba w opuszczanym opływniku. Nie można wykluczyć, że Simferopol otrzymała też inne urządzenia bądź systemy służące walce elektronicznej. Świadczą o tym puste postumenty, ale na razie brak rzetelnych informacji na ten temat.

Czytaj także: Ukraina chce kupić działa samobieżne w standardzie NATO

Do zadań okrętu należy:

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM
  •  przechwytywanie obcych radiowych kanałów łączności na różnych częstotliwościach;
  • translację własnych zamkniętych kanałów łączności; identyfikację i systematyzację źródeł promieniowania elektromagnetycznego i pomiary pól fizycznych okrętów;
  • sporządzanie akustycznych i elektromagnetycznych baz danych okrętów na- i podwodnych;
  • ustalanie ruchów obcych jednostek;
  • obserwację ostrzału artyleryjskiego oraz rakietowego.

Simferopol wyszedł na pierwsze „mechaniczne” próby morskie 30 stycznia tego roku, zaś 28 sierpnia rozpoczęto kolejny ich etap. Jednostka zostanie przekazana WMSU po ich zakończeniu.