Wojska Lądowe Sił Zbrojnych Ukrainy odziedziczyły po Armii Sowieckiej olbrzymie ilości sprzętu wojskowego, m.in. wozów bojowych.
Na przestrzeni ostatnich 30 lat wiele z nich zostało sprzedanych za granicę. Inne były sukcesywnie kanibalizowane, by utrzymać te, które pozostawiono w linii. I właśnie te próbuje się dziś zastąpić nowym bądź zmodernizowanymi wozami.
Nowe bwp dla ukraińskich wojsk
Ukraińska armia „na papierze” ma nadal ok. 2000 bwp BMP-1 i BMP-2 oraz kilka bwp BMP-3. Posiada także ok. 100 bojowych wozów desantu BMD-1 i BMD-2 uzupełnianych przez kilkadziesiąt kołowych bwp BTR-3 i ponad 200 BTR-4.
Wszystkie gąsienicowe bojowe wozy piechoty i bojowe wozy desantu to konstrukcje dziś już zupełnie przestarzałe. Nawet nowocześniejsze BMP-2 ustępują siłą ognia czy świadomością sytuacyjną zmodernizowanym wozom rosyjskim tego samego typu czy BMP-3. Tych ostatnich Ukraina ma symboliczny pluton. Nie można ich także porównywać do nowoczesnych wozów zachodnich.
Ukraiński przemysł obronny wielokrotnie starał się starał się zainteresować władze kraju licznymi propozycjami modernizacji BMP-1 i BMP-2. Zwłaszcza po wybuchu walk w 2014 r.
Co ciekawe, te pierwsze pojawiają się zdecydowanie częściej. Być może dlatego, że BMP-2 wciąż zachowuje mimo wszystko jakąś wartość bojową. Zasadniczo kierunki zabiegów modernizacyjnych, proponowanych Siłom Zbrojnym Ukrainy od co najmniej 2001 r., zawsze opierają się o ten sam schemat. Jądrem pakietu jest zastąpienie oryginalnej wieży jednym z nowych systemów wieżowych, jakich znaczny wybór mają w swojej ofercie ukraińskie firmy. Są to przeważnie wieże bezzałogowe. Uzbrojenie stanowi 30 mm armata automatyczną (zazwyczaj lokalne warianty 2A42 lub 2A72) i 7,62 mm km sprzężony z nią. Uzupełnienie stanowią wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych naprowadzanych w wiązce lasera, które przemysł ukraiński również oferuje w kilku klasach zasięgu.