Ma on zastąpić obecnie eksploatowane sowieckie systemy 2K12 Kub, eksploatowane od połowy lat 70. i po raz ostatni modernizowane na początku obecnej dekady.

Według dostępnych informacji, międzyrządowe porozumienie w sprawie zakupu systemu może zostać podpisane w 2021 r. i mieć wartość ok. 370 mln euro. Czesi planują zakup czterech baterii. Każda wyposażona w cztery wyrzutnie, stację radiolokacyjną wykrywania i wskazywania celów, a także stanowisko dowodzenia i kierowania ogniem. Dostawy miałyby rozpocząć się w 2023 r. Oferta izraelskiej firmy Rafael była jedną z dziewięciu, które poddano ocenie. Ważnym kryterium oceny była deklarowana współpraca przemysłowa. Czeskie przedsiębiorstwa mają zrealizować przynajmniej 30 proc. wartości umowy.

Czytaj także: Irlandia i Czechy kupują samoloty Airbusa

Baterie systemu SPYDER mają pozwolić na zapewnienie obrony przeciwlotniczej wybranych obszarów kraju. W szczególności miejsc stacjonowania jednostek wojskowych i aglomeracji miejskich oraz innych strategicznych obiektów. System może wykorzystywać kilka typów pocisków kierowanych, w tym naprowadzane na podczerwień Python 5 i naprowadzane aktywnie radiolokacyjnie I-Derby/I-Derby ER.

Republika Czeska będzie pierwszym państwem NATO, który zakupi system Rafael SPYDER. Dotychczas trafił on do eksploatacji m.in. w: Gruzji, Singapurze, Wietnamie i Indiach.